Raketu, která má narazit na Měsíc, postavila Čína, nikoliv společnost SpaceX

Vyšlo najevo, že raketu, která má začátkem března narazit do Měsíce, vyrobila Čína, nikoliv společnost Elona Muska Space X, informoval web The Guardian.

Raketa má skutečně 4. března dopadnout na povrch Měsíce, jak už bylo oznámeno dříve. Ovšem byly jsme informováni, že se jedná o raketu společnosti Space X. To ale vyvrátili odborníci, kteří tvrdí, že raketu postavil Peking. Vesmírní pozorovatelé se domnívají, že raketa Falcon 9, která byla viděna při startu v únoru 2015, je na cestě k dopadu na Měsíc během několika týdnů.

Překvapivé oznámení učinil astronom Bill Gray, který jako první identifikoval budoucí srážku a minulý víkend přiznal svůj omyl.

„Tento (upřímný omyl) jen zdůrazňuje problém s nedostatečným sledováním těchto objektů v hlubokém vesmíru,“ napsal na Twitteru astronom Jonathan McDowell, který se zasazuje o větší regulaci kosmického odpadu. „Objekt měl zhruba takovou jasnost, jakou bychom očekávali, a objevil se v očekávaném čase a pohyboval se po rozumné dráze,“ napsal v příspěvku.

Koncem ledna NASA uvedla, že se pokusí pozorovat kráter, který vznikne explozí tohoto objektu, díky své sondě, která obíhá kolem Měsíce, Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).

Agentura tuto událost označila za vzrušující výzkumnou příležitost.

Zdroj: theguardian.com