Rafael Sky Sonic je první systém na světě pro sestřelování hypersonických cílů

Korporace Rafael oznámila konstrukci prvního systému na světě určeného k ničení hypersonických cílů. Revoluční zbraň s názvem Sky Sonic bude oficiálně představena na francouzské letecké výstavě Paris Air Show 2023, která je naplánována na 19. až 25. června.

Sky Sonic je systém vyvinutý izraelskou společností Rafael pro boj s hypersonickými cíli. Jedná se o objekty pohybující se velmi vysokou rychlostí, přesahující Mach 5, které je velmi obtížné, ne-li nemožné, sestřelit dosud používanými prostředky.

Týden po prohlášení Íránu, že disponuje hypersonickými zbraněmi, oznámila izraelská společnost Rafael Advanced Defense Systems (výrobce mimo jiné protiraketového štítu Iron Dome a laseru Iron Beam), že Izrael má zbraň schopnou ničit hypersonické cíle.

Informace o zbrani jsou zatím velmi povrchní, ale Izraelci uvádějí, že nová zbraň umožňuje ničit cíle pohybující se rychlostí až Mach 10.

Krátká animace ukazující fungování nové zbraně naznačuje, že Sky Sonic je dvoustupňová střela. Po odpálení z pozemního odpalovacího zařízení raketa zrychlí na požadovanou rychlost a teprve poté se oddělí bojová část a vydá se směrem k cíli.

„Projekt Sky Sonic je inovativní, ojedinělý vývoj, který má čelit hrozbě hypersonických zbraní,“ řekl prezident společnosti Rafael Advanced Defense Systems Yuval Steinitz.

Za pozornost přitom stojí poskytnutá animace. Ačkoli se může jednat o náhodný detail, prezentace Sky Sonic naznačuje, že cíl lze sestřelit nejen na kurzu setkání, ale také po pronásledování v situaci, kdy má střela Sky Sonic rychlostní výhodu.

Zdroj: The Defence Post