Psychologové varují: Do 7 vteřin můžete totálně pokazit první dojem kvůli tomuhle. Jak tomu předejít?
Na prvním setkání hodně záleží. Pokud se vám někdo snaží namluvit opak, pak mu nevěřte. Pokud selžete u pracovního pohovoru, druhou šanci nedostanete. Pokud neuděláte dobrý dojem na dívku, podruhé už nebude mít chuť setkat se s vámi. Přinášíme několik tipů od psychologů na to, co (ne)říkat na prvním setkání.
V první řadě je potřeba uvědomit si, že první dojem můžete zkazit už jen tím, jak jste oblečeni. I když se spousta lidí zaklíná tím, že jim na vzhledu nezáleží, ale oceňují zejména charakter a vlastnosti druhých, při prvním setkání je tomu přesně naopak.
Podle psychologů si vás lidé vyhodnotí podle toho, co máte na sobě, ale i podle toho, jak vypadáte – jestli jste upravení, ženy namalované, jestli máte čisté boty nebo jestli se usmíváte. Ještě než tak stačíte cokoliv říct, váš protějšek si o vás udělá jasný obrázek. Podle vědců mu na to stačí pouhých 7 vteřin. A pokud těchto 7 vteřin prohrajete a zkazíte, tak vás může zachránit už jen správná mluva.
Nehrajte si na něco jiného
Nejde ani tak o to, co neříkat, ale spíš o to, jak to neříkat. Leckdo je před prvním setkáním s novým zaměstnavatelem, dívkou nebo jiným důležitým člověkem nervózní. Tréma s námi umí pěkně zamávat, a tak je potřeba předem s touto eventualitou počítat.
Snažte se být přirození a na nic si nehrajte. Pokud najednou začnete mluvit jen spisovně nebo dokonce archaicky, uděláte spíš zvláštní dojem a budete za podivína – a nebo tím prozradíte svou velkou nervozitu. Ideální není ani to, pokud se s z nervozity zakoktáváte. Ani tím neuděláte nejlepší první dojem.
Proto je dobré na první setkání trénovat. A podle psychologů se to skutečně natrénovat dá. Stačí, pokud si stoupnete před zrcadlo a přehrajete si různé možné varianty chystané schůzky. Myslete na úsměv, oční kontakt, správné podání ruky – a nacvičte si také různé fráze, chytré vtipy, poklony a tak dále. Tím dokážete následně hodně zapůsobit a už nebudete tak vyvedení z míry.
Co nikdy neříkat
Existují témata, jimž byste se na prvním setkání s kýmkoliv měli vždy vyhnout. Jedním z nejtypičtějších je počasí. Jakmile hovor sklouzne na počasí, je jasné, že jste v koncích. Už nemáte, o čem si povídat, témata došla, mezi vámi to evidentně klapat nebude. Počasí sice zajímá každého, ale jako téma pro konverzaci na první schůzce je naprosto nevhodné.
Další téma, kterému byste se měli vyhnout, je hraní si na pravdu a upřímnost. Neboli nezačněte dotyčnému napřímo vykládat, co si o něm myslíte, jak skutečně vypadá, jak na vás doopravdy působí. Na první schůzce se počítá tak trochu s přetvářkou. A když dívce řeknete, že je ošklivá a tlustá, neuspějete tím. Stejně jako když personalistovi řeknete, že daná firma je úplně k ničemu, ale vy chcete jen peníze.
Peníze obecně také nejsou dobrým tématem na schůzku s neznámým člověkem. Nechlubte se, jak jste bohatí, ani si nestěžujte, jak jste chudí. Dotyčného to ve skutečnosti nezajímá a vy tím ze sebe uděláte buď snoba nebo naopak ufňukánka, co si pořád jen stěžuje.
Další položkou, kterou napoprvé neprobírejte, je zdraví. Nestěžujte si, co všechno vás po ránu bolí ani nevykládejte, kolikrát už jste za život měli rýmu. Budete působit jako hypochondři. Nebo to bude brzy vypadat, že máte nějakou děsivou chorobu, kvůli které vás váš protějšek záhy raději opustí.
A nakonec platí, že byste neměli vybočit z kolejí vstřícnosti a slušnosti. Nevyslovujte tedy žádné urážky, jedovatosti, nepopichujte. Nedělejte nevhodné vtípky ani sexuální narážky. Nic z toho se vůči člověku, kterého neznáte, nehodí. A můžete tím začít působit jako nejapný vtipálek, který neumí být vážný. Nebo jako člověk, který jen uráží.
Pokud se budete chovat slušně, mile, vstřícně a víc naslouchat než mluvit, uděláte mnohem lepší dojem. A budete mít šanci, že se s dotyčným setkáte i příště.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]