První závod tryskových obleků na světě se uskuteční 28. února. Půjde o fyzicky náročný závod, jeden oblek váží 27 kg

Společnost Gravity Industries, kerá vyrábí tryskové obleky oznámila, že za necelý měsíc se uskuteční první závod proudových obleků na světě, píše portál Newatlas.

Kvůli turbínám na pažích je tento stroj velmi fyzicky náročný na řízení – ne že by ostatní nebyly, ale tady většinu váhy těla nesete přes ramena a paže a používáte je také k manévrování. Pokud se tedy dokážete udržet na starých gymnastických kruzích, bude pro vás let v obleku Gravity pravděpodobně neuvěřitelně hbitý a zábavný.

Jedno z těchto 27 kg vážících zařízení o výkonu 1 050 koní si můžete koupit sami za cenu přibližně 11 milionů kč – nebo můžete dát dostupnějších 70 000 kč a jít si na jeden den zalétat na upoutané tréninkové plošině.

První závod

Na základě dohody podepsané s dubajskou vládou se 28. února v rámci výstavy Dubai Boat Show uskuteční v prostoru mezi dubajským přístavem a Skydive Dubai první závod tryskových skafandrů na světě. Pilot z Emirátů Ahmed Al Shehhi absolvoval výcvik u společnosti Gravity ve Velké Británii a plánuje se zúčastnit závodu spolu s dalšími sedmi piloty.

Půjde o okruhový závod, takže výše uvedené video z dronu by vám mělo přiblížit, jak to bude vypadat z pohledu závodníků. Společnost Gravity vyvíjí tento koncept již několik let, a i když není jasné, zda se bude jednat o závod na čas, nebo o přímý závod mezi účastníky, společnost má jistě bohaté zkušenosti s létáním více pilotů v těsné blízkosti, takže není vyloučena myšlenka, že by trať letěli dva nebo více tryskových obleků najednou. Obleky budou upraveny pro vztlak a ochranu před utonutím v případě, že někdo přistane v nápoji.

„Náš seriál Gravity Race slibuje ještě větší vzrušení a drama než Formule 1,“ uvádí Browning v tiskové zprávě. „Nespokojíme se pouze s uspořádáním letové a závodní exhibice, ale snažíme se zvýšit intenzitu soutěžení a vzrušení v závodě také prostřednictvím letové dráhy, která zahrnuje úkoly pro závodníky vyžadující manévrovací schopnosti, přesnost a rychlost letu, abychom určili čtyři nejlepší závodníky, kteří se pak utkají o první tři místa a obsadí stupně vítězů.“

Jestli závod předčí F1, těžko říct, rozhodně se ale jedná o zajímavou novinku.

Zdroj: Newatlas