První raketa, která odstartuje z Marsu, má přivézt vzorky nasbírané roverem Perseverance

NASA vybrala americkou společnost Lockheed Martin jako vhodnou ke stavbě rakety s názvem Mars Ascent Vehicle (MAV), která bude vypuštěna přímo z povrchu Marsu. Raketa bude mít za úkol přivézt vzorky shromážděné pojízdným roverem Perseverance NASA z Marsu zpět na Zemi. 

Rovery vyslané na různé planety k nabírání vzorků z jejich povrchu, zvládnou provést pouze některé základní experimenty. Aby se vzorky mohly podrobně prozkoumat, musí se přenést na Zemi k rozsáhlé analýze. Raketa MAV provede zásadní úkol. Přiveze vzorky odebrané na Marsu.

Podle webu InterestingEngineering, má být raketa MAV malou a lehkou raketou, přizpůsobenou prostředí Marsu. Na rozdíl od většiny ostatních raket, které jsou zásobovány palivem těsně před startem, bude raketa MAV nejprve vyslána na Mars ve sbaleném stavu. To obstará modul NASA Sample Retrieval Lander, který raketu MAV vynese na povrch Marsu a přistane s ním poblíž kráteru, kde rover Perseverance uložil získané vzorky.

Jakmile budou vzorky vloženy do raketu MAV, odstartuje z Marsu a setká se s kosmickou lodí Earth Return Orbiter Evropské vesmírné agentury (ESA), která bude obíhat kolem planety. Orbiter se poté vrátí na Zemi, kde vzorky předá.

Rakete MAV musí být dostatečně malá, aby se vešla do přistávacího modulu a zároveň mít dostatečně silné raketové motory, aby dokázala z Marsu odstartovat.

Vypuštění modulu Sample Retrieval Lander je plánováno na rok 2026 a přivezení vzorků z Marsu na Zemi by mělo být na začátku 30. let 20. století, tedy v horizontu deseti let. Šlo by o první případ, kdy lidstvo aktivně získá vzorky z jiné planety sluneční soustavy než je Země.

Zdroj: interestingengineering.com