První propojení firem a institucí v Česku orientované na komerční vesmír vzniká v Brně

Vesmírný průmysl je v České republice spojený hlavně s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Trendem poslední dekády je však orientace na komerční projekty, na které se chce zaměřit i skupina firem v Jihomoravském kraji. Proto vznikl Brno Space Cluster, informuje web Tyinternety.

V České republice je v současnosti něco přes šest desítek firem, které se orientují na vývoj nebo výrobu v kosmickém průmyslu.

Většina českého kosmického průmyslu je právě v Jihomoravském kraji. Prostor má v Česku i kosmická věda – od astrofyziky po radiaci, od hypertenze po výzkum stresu. Vědě se věnují desítky vědců i jejich studentů.

Celosvětově je kosmický průmysl součástí strategického předělu: díky velkému byznysovému potenciálu vzniká množství komerčních kosmických projektů. Tomu se chce věnovat i nově vzniklý Brno Space Cluster. 

Mezi osm zakládajících členů patří společnosti SAB Aerospace, G. L. Electronic, World from Space, Zaitra, BizGarden, Inpraise systems, Hvězdárna a planetárium Brno a Regionální hospodářská komora Brno. Prvním z přistupujících členů je právě Ústav radioelektroniky z Vysokého učení technického v Brně a hlásí se další subjekty.

Klastr si bere za cíl blíže propojit firmy pro spolupráci na vesmírných projektech a také vytvářet produkty vlastní – komerční i vědecké. Mezi další cíle patří vzdělávání a popularizace.

Zdroj: tyinternety.cz