Protitanková střela vs. BTR-4 Rosomák. Transportér zásah přežil a v klidu odjel

Obrněné transportéry BTR-4 Bucefal patří mezi nejlepší ukrajinské obrněné transportéry. Poskytují dobrou ochranu, ale v některých případech je stále potřeba štěstí. Vysvětlíme vám, jak v zákulisí přežil BTR-4 Rosomák po zásahu protitankovou střelou.

Na internetu se objevilo velmi zajímavé video pořízené ruským vojákem, který v úkrytu navádí obsluhu protitankové střely na cíle. Jednou z obětí je obrněný transportér BTR-4 Rosomák poblíž jeho úkrytu, který byl, soudě podle videa, zasažen do přistávacího prostoru.

Tyčový pancíř zde nepomohl, protože je vidět, že kumulativní proud prošel skrz, a na jednom ze záběrů je také vidět letící projektil, který nevypadá jako granátomet RPG-7, ale něco jako řízená střela 9M113M, a ty mají tandemové hlavice schopné porazit jak tyčový, tak reaktivní pancíř.

Zásah i přes průbojnost nevedl k detonaci munice, protože transportér BTR-4 se po zásahu dokázal vzdálit. Bohužel není známo, zda byl BTR-4 prázdný, nebo plně obsazený. V prvním případě pravděpodobně nedošlo k žádným obětem, protože řidič a obsluha bezpilotní věže jsou izolováni od přepravního prostoru. Ve druhém případě naopak skupina vojáků výsadku s největší pravděpodobností zahynula nebo byla vážně zraněna.

Naproti tomu na druhém záběru s největší pravděpodobností projíždějícího ukrajinského UAZ Buchanka na konci původního záznamu je vidět opuštěný vrak transportéru BTR-4. Mohlo by jít o ten zasažený, ale kriticky poškozený, nebo o jiný kus.

BTR-4 Rosomák – moderní ukrajinský obrněný transportér.

Jedná se o moderní osmikolový obrněný transportér zkonstruovaný na Ukrajině, který kromě názvu nemá s rodinou transportérů BTR nic společného. První kusy zakoupila Ukrajina v roce 2009, ale tempo dodávek se výrazně zrychlilo po roce 2014.

Jedná se o konstrukci o hmotnosti 17 až 25 tun a v případě jednotky viděné na záběrech hovoříme o horní hranici této řady. Jeho ocelový pancíř, z vnitřní strany obložený protistřepinovou vrstvou, je schopen odolat palbě z ručních zbraní a tyčový pancíř poskytuje ochranu proti běžným granátometům RPG-7 a podobným bezprekurzorovým řešením. Korba nosiče je navíc schopna ochránit posádku v případě zásahu protitankovou minou, jak uvádí web Military Today.

Obrněný transportér BTR-4 Rosomák se může dodávat v mnoha verzích, ale na Ukrajině se nejčastěji setkáváme s variantou s bojovým modulem Parus. Jeho součástí je automatický kanon ka. 30 mm s rychlostí střelby 300 ran/min s oboustrannou zásobou a rezervou 300 nábojů umístěný v bezosádkové věži (oddělené od posádky) a duální odpalovací zařízení čtyř raket Barrier s dostřelem až 5 km schopné propálit až 800 mm oceli.

Takovéto uspořádání umožňuje bojovat s širokou škálou cílů, od pěchoty a bojových vozidel pěchoty až po tanky, což se již stalo, a dokonce i s vrtulníky pod 2 km. Kromě Ukrajiny používají tyto transportéry také Indonésie, Irák a Nigérie.

Zdroj: redakce, military-today.com