Protiletadlový systém Sky Sabre už chrání polskou oblohu. Co je to za zařízení?

V Polsku je nyní v provozu jeden z nejmodernějších protiletadlových systémů na světě. Jak již bylo dříve oznámeno, Spojené království poslalo do Polska protiletadlový systém Sky Sabre, jak píše server Apa.

Sky Sabre je pozemní verze protiletadlového systému CAMM (Common Anti-Air Modular Missile) vyvinutého britskou obrannou společností MBDA. Tento systém je pro Polsko dvojnásobně důležitý – nejen kvůli současné britské pomoci, ale také proto, že CAMM v námořní verzi (Sea Ceptor) bude na palubě nejméně tří polských lodí. Budou jím vyzbrojeny fregaty typu Miecznik.

Pozemní verze systému CAMM, Sky Sabre, byla rovněž vybrána Polskem jako součást programu Narew, jehož cílem je poskytnout Polsku protivzdušnou obranu krátkého dosahu. Jedná se o součást rozsáhlejšího projektu ochrany polského nebe jedním z nejmodernějších komplexních systémů protivzdušné obrany.

Polská protivzdušná obrana

Jeho horní vrstvu (rakety středního doletu) tvoří program Vistula s raketami Patriot a střední vrstvu program Narew a systém CAMM/Sky Sabre. Spodní vrstvu ochrany tvoří systémy velmi krátkého dosahu, jako je raketový systém Poprad nebo dělostřelecký systém Pilica, a také MANPADS, individuální protiletadlové komplety obsluhované jednotlivými vojáky, jako jsou komplety Grom nebo Piorun.

Podporují je systémy s nejkratším dosahem určené k přímé bodové ochraně důležitých objektů nebo zařízení, jako je například nedávno testovaný automatický systém WLKM z Tarnova.

Protiletadlový systém Sky Sabre

Vývojáři systému Sky Sabre popisují jeho účinnost jako schopnost zasáhnout tenisový míček letící rychlostí zvuku. Něco více o potenciálu systému nám prozradí jeho technické parametry.

Jedno odpalovací zařízení Sky Sabre obsahuje 8 raket. Kromě možnosti vypálit všechny střely na jeden cíl je důležitá i možnost vypálit a navádět osm střel současně, každou na jiný cíl. Vypouštění raket v různých směrech snižuje signaturu odpalovacího zařízení, což nepříteli ztěžuje jeho odhalení a zničení.

Možnosti systému

Systém, který pracuje pod kontrolou izraelského bojového řídicího systému vyvinutého koncernem Rafael, zajišťuje současnou manipulaci až s 24 raketami, tj. celou současně odpalovanou baterií složenou ze tří odpalovacích zařízení s osmi raketami v každém.

Každá z nich může být současně namířena na jiný cíl (střely mají aktivní hlavice – samy se navedou na určený cíl). Schopnost bojovat s tak velkým počtem cílů najednou představuje kvalitativní skok ve srovnání se systémy dřívější generace. Kromě navádění střel na cíl může systém Sky Sabre současně sledovat až 1 000 různých objektů.

To umožňuje švédský radar SAAB Giraffe, který umožňuje sledovat cíle v rozsahu 360 stupňů na vzdálenost až 120 km. Důležité je, že cílem mohou být nejen letadla nebo vrtulníky, ale také bezpilotní letouny, bomby a řízené střely.

Výhody studeného startu

Důležitým prvkem je také možnost vertikálního startu rakety. U systému SVL (Soft Vertical Launch) je nejprve pomocí stlačeného vzduchu vysunuta z odpalovacího kontejneru. Teprve když střela opustí kontejner a je nad ním, aktivuje se motor střely.

To šetří palivo a umožňuje delší dolet. Vertikální start zároveň umožňuje zkrátit mrtvý úhel, výšku a vzdálenost, ve které se střelu nepodaří navést na cíl. V případě systému Sky Sabre je to přibližně 1 km.

Technická data

Samotná střela váží asi 90 kg a je dlouhá 3,2 m. K cíli doletí rychlostí 3700 km/h a má zkušebně potvrzený dolet 25 km. Stojí za zmínku, že se jedná o dolet garantovaný výrobcem. Během testů byl zaznamenán zásah cíle z mnohem větší vzdálenosti, a to až 60 km.

Existuje také zvětšená verze střely CAMM-ER. Váží 160 kg, je dlouhý 4,2 metru a dokáže ničit cíle až do vzdálenosti 50 km (dolet dosažený při testech je dvakrát delší).

Sky Sabre pro Polsko

Systém Sky Sabre, který se dostal do Polska, není součástí programu Narew. Jedná se o vybavení britské armády, které bylo do Polska přesunuto v rámci spojenecké pomoci související s ruským útokem na Ukrajinu. V rámci spojeneckých závazků poslala Velká Británie do Polska mimo jiné také tanky Challenger 2, jak uvádí server Polskie Radio.

Plány na přesun protiletadlového systému Sky Sabre do Polska se objevily již v únoru 2022, kdy vzrostlo riziko ruského útoku na Ukrajinu. Britové tehdy deklarovali připravenost bránit východní hranice Polska a vyčlenili pro tento účel jeden z nejmodernějších protiletadlových systémů na světě.

Sky Sabre je skutečnou novinkou. Do britských ozbrojených sil vstoupil na konci roku 2021. Námořní verze systému CAMM je v provozu o něco déle a na lodích začala být nasazována v roce 2018. Kromě obrany domácího území byl tento typ systému nasazen také na Falklandských ostrovech.

Zdroj: polskieradio.pl, apaz.az, Wikipedia