Protiletadlový systém S-300 zaútočil na letoun F-16. Izraelský letoun se ale snadno vyhnul zásahu

Ruskem dodané komplety S-300PMU zaútočily na šest izraelských letounů F-16, ale útok se ukázal jako neúspěšný. Vysvětlujeme, co jsou protiletadlové systémy S-300PMU a letouny F-16I Sufa.

Dne 13. května zaútočily Ruskem dodané komplety S-300PMU na šest izraelských letounů F-16, ale útok se ukázal jako neúspěšný. Ke střetu mezi syrskou protivzdušnou obranou a izraelskými letouny došlo po útoku Izraele na cíle v oblasti Masjaf na severozápadě Sýrie. Nejméně jedna raketa byla vypálena na F-16I Sufa vracející se z mise (pravděpodobně jich bylo více, ale jedna je potvrzenou informací), jak uvádí server The Drive.

Není známo, zda obsluhu odpalovacích zařízení tvořili Syřané nebo ruští vojáci. I kdyby přímými operátory byli Syřané, dohled nad syrskými komplety S-300 si ponechává Rusko, takže útok musel být přinejmenším schválen Rusy.

Není také jasné, zda protivzdušná obrana používala pouze systém S-300PMU, nebo také S-400 Triumf, který se nachází na ruských základnách uvnitř Sýrie.

Bez ohledu na to útok nepřinesl izraelské straně žádné ztráty. Bližší okolnosti střetu zatím nejsou známy. Není tedy známo, zda izraelské letouny F-16I používaly systémy radioelektronického boje a jak se vyhnuly zásahu.

F-16I Sufa – jak se liší od F-16?

F-16I Sufa je izraelská verze F-16, která byla výrazně upravena podle amerického prototypu. Sufa je dvoumístná verze – úkolem druhého člena posádky je obsluhovat systémy zodpovědné za navádění přesných zbraní na pozemní cíle a – částečně – vést radioelektronický boj.

Důležitou změnou je nahrazení přibližně poloviny elektronických systémů letounu izraelskými ekvivalenty, což Izraeli umožní integrovat různé typy výzbroje na vlastní pěst. Systémy radioelektronického boje a přilby pilotů jsou rovněž izraelské, stejně jako prvky zodpovědné za zobrazování různých údajů, jako je elektronická mapa, displej na okně přilby a HUD a další.

S-300PMU – klíčové vlastnosti protiletadlového systému

Střely použité v této verzi nemanévrují pomocí klasických kormidelních ploch, ale díky plynovým dynamickým kormidlům, která fungují na základě výronu plynů v požadovaném směru. Dolet střel je v závislosti na verzi 150 až 200 km a cíl může být ve výšce až 27 km.

Každá raketa váží přibližně 1800 kg, z toho 180 kg připadá na bojovou hlavici. Důležitou vlastností této verze systému je schopnost bojovat nejen proti letadlům, ale také proti balistickým raketám.

Letecká cvičení na Ukrajině

Stojí za zmínku, že schopnosti systému S-300 jsou pilotům izraelského letectva i letectva NATO dobře známy. Cvičení s využitím těchto protiletadlových systémů a západních letadel probíhají již několik let mimo jiné na Ukrajině.

Příkladem jsou letecké manévry Clear Sky 2018, kde se za účasti ukrajinských systémů S-300 a pilotů z devíti zemí NATO a Izraele testovala schopnost postsovětské techniky bojovat mimo jiné s letouny F-35. Testy ukázaly, že letouny mohou bez rizika operovat v dosahu ruských raket.

Zkušenosti ze Sýrie ukazují, že ruský systém je neúčinný i proti letounům starší generace

Zdroj: thedrive.com