Projekt Pigeon. Američané během druhé světové války testovali holuby, jako organický naváděcí systém pro svoje bomby
Američané během druhé světové války testovali holuby, jako organický naváděcí systém pro svoje bomby. Učili je rozeznat cíle pomocí obrázků.
S nápadem na vytvoření takové zbraně přišel americký doktor a psycholog Burrhus Frederic Skinner, který měl rád holuby a sám jich doma mnoho choval, píše portál MilitaryHistory. V roce 1943 projekt převzala americká armáda a nazvala ho Projekt Pigeon. Pomocí cvičených holubů a hydraulického naváděcího systému doktor Skinner a jeho tým vyvinuli metodu, jak vytvořit první inteligentní bombu, kterou by bylo možné navádět na cíl s velkou přesností. V té době neexistovaly žádné řízené střely. Když pyrotechnik shodil bombu z letadla, mohl pouze doufat, že bomba dosáhne svého cíle.
Jak můžete vidět na videu, v přední části bomby je místo na holuby, které je rozděleno na tři části. Uprostřed bomby je také čočka, přes kterou holuby vidí svůj cíl ta funguje jako obrazovka. V každé ze tří sekcí je holub, který je naučený klovat na svůj cíl a tím určovat směr letu bomby. Klovnutí do středu čočky by způsobilo, že by střela letěla rovně, zatímco klovnutí mimo střed čočky, by způsobilo let střely do strany. Holuby naučili Američani klovat na konkrétní obrázky vojenských cílů pomocí techniky, která se dnes používá při výcviku psů. Pokud zvíře udělá to, co majitel chce, tak dostane odměnu. To se opakuje až do doby, než to zvíře začne dělat samo bez odměny.
Testování bylo úspěšné a vypadalo, že vše bude fungovat, ale projekt byl v roce 1944 zrušen kvůli nedostatku důvěry v holuby a vývoji první radarem řízené protilodní střely ASM-N-2 Bat, která se v roce 1945 začala masově vyrábět.
Zdroj: redakce, MilitaryHistory