Projekt Iceworm: Jaderné město, které USA budovaly poblíž Grónska. Plánovalo se, že město skryté pod ledem bude třikrát větší než Dánsko

V 60. letech zahájili Američané tajný program výstavby mobilních odpalovacích zařízení jaderných střel pod grónským ledovým příkrovem. Odpalovací zařízení vytvořená v rámci operace „Projekt Iceworm“, která byla součástí tajného výzkumného projektu „Camp Century“, měla umožnit rychlé údery proti cílům umístěným v SSSR. Pravda o operaci vyšla najevo až po letech, protože zpočátku byl „Projekt Iceworm“ prezentován jako nevinná výzkumná mise.

V roce 1959 vyslala americká armáda inženýry do Grónska, aby zde vybudovali podzemní město. Působili jako součást operace s kódovým označením „Project Iceworm“ pod záštitou výzkumný projekt „Camp Century“.

Američané tvrdili, že vytvářejí polární výzkumnou stanici, která má pomoci studovat změnu klimatu. To byla pravda jen částečně. Skutečný účel základny před dánskou vládou utajen dlouhých sedm let.

Plánovalo se, že město skryté pod ledem bude třikrát větší než Dánsko. Jeho rozloha měla být 130 tisíc km2. Plány zahrnovaly mimo jiné jadernou elektrárnu, nemocnici, kino, kapli, obytné prostory, kuchyně, laboratoře a zásobovací místnosti. Plány byly ambiciózní, ale nakonec nebyly plně realizovány.

Dokončená vojenská výzkumná základna měla pojmout až 60 mezikontinentálních balistických střel dlouhého doletu Minuteman (ICBM) a až 200 vojáků.

Rakety měly být do Grónska dopravovány po železnici, tunely vyvrtanými pod povrchem a v případě potřeby odpalovány z ledového města. Američané tvrdili, že Grónsko je blíže Sovětskému svazu a od Moskvy je „jen“ 8000 kilometrů.

Proč byl projekt ukončen?

„Projekt Iceworm“ byl však ukončen v roce 1966. Podstatný vliv na rozhodnutí měly podmínky v Grónsku.

Díky neustálému pohybu ledové pokrývky hrozilo poškození podzemního města.

Američané opustili základnu, ale zanechali po sobě mnoho nebezpečných suvenýrů. Podle webu Outrider zbylo v podzemní základně přes 9 tun různých materiálů, 200 000 litrů ropy, q také radioaktivní odpad a toxické polychlorované bifenyly (PCB).

Postupné tání ledovců může uvolnit tyto nebezpečné látky, které se tak můžou kontaminovat životní prostředí.

Zdroj: WP tech