Prohlédněte si peněženku: V oběhu jsou tisíce vzácných mincí s obrovskou hodnotou. Od běžných mincí je snadno poznáte
Hotovost používá stále méně lidí. Pokud patříte mezi ty, kteří v peněžence nebo po kapsách stále nosí drobné, zpozorněte. Mezi lidmi totiž kolují také vzácné mince, které mají mnohem větší hodnotu, než tu, která je na nich uvedena. Podle následujících rad je dokážete snadno rozeznat.
To, jakou cenu bude mít ta která vzácná mince, je vždy určeno tím, jaký zájem o ni zrovna mají sběratelé. Pokud jde o minci historickou, tak rozhoduje především její vzácnost – tedy kolik kusů se dochovalo, jak je stará, zda je v dobrém stavu a případně také to, zda se pojí s významnou historickou událostí.
U mincí, které jsou mladšího data, zase rozhoduje to, v jakém stavu jsou. Rozhodující je také náklad. Pokud se jedná o zlatou minci, tak velkou část její hodnoty pochopitelně tvoří drahý kov sám o sobě.
Odborník na numismatiku Roman Veselý vysvětlil, po kterých mincích je třeba se dívat, pokud chcete mít jistotu, že jste se stali vlastníkem opravdu neobvyklého a hodnotného kousku.
Dívejte se po vzácných desetikorunách
Existuje například velmi vzácná desetikoruna z roku 1993, která pochází z Hamburské mincovny, která je specifická tím, že nápis „Kč“ je na ní uveden malými písmeny. Jedná se ale prakticky o bájnou minci, neboť šance, že ji najdete, je v zásadě nulová.
Mnohem více pravděpodobné je, že se vám poštěstí najít jinou vzácnou desetikorunu, a to z roku 2000. Tehdy totiž byly vyrobeny dva typy. Na těch běžných je obrázek Orloje, který má znázorňovat přelom tisíciletí. Druhý vzor s názvem Petrov se ale vyskytuje pouze ojediněle. Nálezce se může zaradovat, protože její hodnota může být až několik tisíc korun.
Jedna velmi specifická desetikoruna pochází z roku 1995. Na první pohled vypadá jako kterákoliv jiná mince stejné hodnoty, ale na straně s českým lvem je vyražen nápis „specimen“. Tímto označením značí ČNB mince, které mají sloužit jako vzorky a jedná se tedy o znehodnocené exempláře. Nemělo by se s nimi tedy platit, je ale možné, že jsou i přesto v oběhu, protože o tomto faktu řada lidí neví.
Nejhodnotnější jsou padesátikoruny
„Cenné jsou padesátikorunové mince ražené mezi lety 1994 až 2004. Dnes mají všechny vyšší hodnotu a to od 300 do několika tisíc korun. Nebyly totiž určeny pro oběh, ale jen pro sběratelské sady,“ vysvětlil dále Roman Veselý.
Patrně nejvíce korun můžete utržit za kovovou padesátikorunu z roku 2005. Tehdy jich totiž bylo vydáno jen velmi málo, a tak jsou neobvyklé. Dostat byste za ni v ideálním případě – tedy pokud bude v dobrém stavu, mohli až 1500 korun.
To samé platí také pro dvacetikoruny z let 2001, 2003, 2007–2011 nebo 2022. Česká národní banka jich totiž nechala v tu dobu vyrazit pouze kolem třiceti tisíc kusů.
Co dělat při nálezu vzácné mince
Nabízí se také otázka, jak byste měli postupovat, pokud máte dojem, že skutečně některý z těchto skvostů vlastníte. Mějte v první řadě na paměti, že rozhodující je dobrý stav. Proto minci nezkoušejte drhnout, leštit ani nijak jinak opečovávat. Mohli byste ji nechtěně poškodit a připravit se tak o odměnu.
Místo toho ji dobře uložte a poté oslovte odborníka na numismatiku. Ten vám dokáže sdělit, zda jste se skutečně nezmýlili. Následuje prodej mince. To můžete učinit buď sami skrze bazar k tomu určený, nebo přes prostředníka, kterého vám dokáže doporučit zmíněný odborník.
Zdroje: Denik.cz, Blogmincovny.cz, Numismatikasova.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]