Proč okamžitě přestat s každodenním sprchováním: Odborníci varují před nemocemi a ekzémy
To, jak často bychom se měli koupat, určuje hlavně náš životní styl. Člověk, který tráví hodiny venku na přímém slunci má logicky potřebu se častěji sprchovat než ten, kdo tráví celé dny zavřený v tmavé kanceláři. Existují ale i další faktory, které by nám mohly pomoci odpovědět na otázku – kolikrát týdně bychom se měli koupat!? Trpíte alergií? Máte problém s pletí? Omezte sprchování na minimum!
Ne každé koupání je stejné. Čím víc času ve vodě strávíme, tím hůře to bude naše pleť zvládat. Obecně se doporučuje trávit pod sprchou maximálně pět minut. Soustředit bychom se pak měli zejména na omytí třísel, obličeje a podpaží. Pokud jste se celý den neváleli v bahně, není nutné drhnout si každý centimetr těla půl hodiny. Vlasy rovněž nepotřebují, abyste si je myli co druhý den. Hlava se doporučuje umývat maximálně 2-3x za týden.
Proč má někdo potřebu sprchovat se každý den dvakrát? Stačí jednou!
Co se týče sprchování, každý člověk to má jinak. Někomu stačí krátká sprcha večer před spaním, jiný se potřebuje osprchovat i ráno po probuzení. Podle výzkumu je ale sprcha dvakrát denně zbytečná. Ideálně je omýt se těsně předtím, než jde člověk do postele. Ráno pak postačí pouze ústní hygiena a očištění pleti. Proč má ale někdo i tak potřebu sprchovat se ráno i večer? Může to mít hned několik důvodů:
- Ráno se potřebujete něčím pořádně probudit, povzbudit,
- máte obavu z toho, že budete celý den zapáchat, protože se nadměrně potíte,
- sprcha je součástí rutiny spojená např. s ranním cvičením.
Platí tedy, že pod sprchu bychom sice měli chodit jen jednou za den, protože to z hlediska doporučení stačí, ovšem pokud cítíme, že má pro nás sprcha daleko větší význam např. kvůli běžné rutině, můžeme pod vodu klidně i několikrát za den.
Každodenní koupání může narušit zdravou vrstvu kůže
Lidská kůže je zázračná. Udržuje na sobě vrstvu mazu, která napomáhá k udržení správných bakterií na těle. Pokud budeme trávit denně ve vaně více jak 20 minut a navíc si budeme kůži vší silou drhnout kartáčem, riskujeme, že o zdravou pokožku na svém těle přijdeme. Díky každodennímu koupání se může naše kůže bez problému vysušit.
Můžeme trpět ekzémy a alergií na některé druhy přípravků. Voda, kterou se denně koupeme, může pro naši pokožku obsahovat až přespříliš soli nebo těžkých kovů. Nikdy nevíme, jak čistá je voda, ve které se právě koupeme, i když se jedná o vodu z vodovodu.
Podle zahraničního lékaře Jamese Hamblina je na denním koupání nejhorší to, že narušuje mikrobiom naší pokožky a právě kůže je první obranná linie proti nejrůznějším patogenům. Podle Hamblina by se měl dokonce člověk sprchovat jen velmi minimálně, když sám cítí, že je to opravdu potřeba. On sám si pouze myje obličej, občas si namočí vlasy, aby se zbavil potu z čela a opláchne si intimní místa. „Snažím se potlačit pocit, že existuje nějaký univerzální standard normálnosti,“ prohlásil ve svém světově známém článku na téma Rozhodl jsem se přestat sprchovat.
Sprchujeme se déle než je nutné, říkají odborníci
„Zatímco většina lidí toleruje každodenní sprchování, mnoha lidem by ve skutečnosti mohlo prospět sprchování jen třikrát týdně,“ vysvětlila pro časopis Vogue certifikovaná dermatoložka Deanne Robins. Narážela jako odbornice na to, že lidé se sprchují a koupou mnohem častěji než je doopravdy nutné. Všechno souvisí hlavně se stavem naší pokožky a jak Deanne dále doplňuje, pokud nejsme za den vystaveni větší fyzické zátěži, nemusíme do sprchy vůbec.
Koupat bychom se tedy měli podle odborníků maximálně 3x za týden. Lidé trpící extrémně suchou pokožkou nebo dokonce ekzémem a lupenkou by se ve vodě už vůbec neměli koupat častěji než 2x týdně. Přílišné sprchování může mít velmi neblahý vliv i na pokožku hlavy.
Důležitá je také teplota vody. Obecně platí, že čím teplejší voda je, tím víc vlhkosti se z pokožky odstraní, o to vyšší je také šance, že bude vaše pleť sušší a bude vás svědit. Pokud ale samozřejmě netrpíte suchostí pokožky ani jiným kožním problémem, můžete si bez obav dát i delší horkou koupel. Vše souvisí se zdravotním stavem. Musíme si být sami vědomi toho, co je pro naše tělo dobré. Pokud i tak máte obavu, jak dlouho byste se měli např. s kožními problémy koupat, neostýchejte se a optejte se vašeho praktického lékaře.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]