Proč je MiG-29 postrachem ruských radarů?
Americké ministerstvo obrany potvrdilo použití protiradiolokačních střel užitečných například při vyřazování protiletadlových systémů S-300 ukrajinskými stíhacími letouny MiG-29. Vysvětlujeme, jak fungují.
Ukrajinci mají rakety AGM-88 a integrovali jedo letounů MiG-29. Za zmínku stojí i to, že již dříve Američané a jejich spojenci dodali tisíce náhradních dílů pro tyto letouny. AGM-88 HARM jsou vysoce specializované střely, které se zaměřují na radarové emise generované detekčním radarem nebo radarem řízení palby protiletadlového systému, jak píše server The Drive.
Radary jsou zkrátka oči a uši většiny protiletadlových systémů, bez nichž nejsou schopny plnit svou úlohu. Ve světě samozřejmě existují systémy, které využívají pasivní naváděcí systémy založené například na IRST, ale ty jsou méně časté a obvykle se jedná o řešení krátkého dosahu.
Jak funguje teror protiletadlových systémů?
Z tohoto důvodu jsou protiradiolokační střely obvykle nasazovány na specializovaných letounech, jako je EA-18G Growler nebo Panavia Tornado verze ECR, které jsou vybaveny dodatečným zařízením pro detekci, analýzu a lokalizaci zdrojů radarového záření. Tyto stroje obvykle skončily v rukou nejlepších pilotů a letky, které se podílely na neutralizaci nepřátelské protivzdušné obrany, takzvané SEAD, se staly známými jako „Divoké lasičky“ (Wild Wiesel).
Ty obvykle operovaly na podporu úderných letounů, které „divoké lasičky“ měly provést průlom v protiletadlové obraně nepřítele i bez znalosti jeho přesné polohy. Stačilo by například, aby takový systém S-300 zapnul svůj radar, který by prozradil jeho polohu a vystavil ho útoku.
Ukázalo se však, že se Ukrajincům podařilo integrovat rakety do letounů MiG-29. Ten spočívá v použití jednoho ze tří režimů činnosti střely, který spočívá v nahrání přibližné polohy radaru nepřítele do hlavice střely AGM-88 HARM ještě na letišti před startem. Ty mohou pocházet z různých zdrojů a na pilotovi zůstává pouze dopravit střelu na správné místo a odpálit ji.
Střely AGM-88 HARM mají v závislosti na dodávané verzi dolet od 50 km do 150 km a jsou vybaveny systémem navádění na cíl pomocí radarového záření s podporou inerciální navigace a dvojice GPS. K likvidaci cíle je následně použita standardní 66kg tříštivá a demoliční hlavice.
Zdroj: thedrive.com, Wikipedia
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]