Rusko řeší problémy se strategickými bombardéry. Jejich schopnosti jsou značně omezené

Podle analýzy zveřejněné Defence Express čelí ruská flotila strategických bombardérů Tu-95MS značným technickým problémům, které mohou omezit jejich operační efektivitu. Ačkoli tyto bombardéry stále hrají klíčovou roli v ruských ozbrojených silách, zejména v rámci strategického jaderného odstrašování a útoků řízenými střelami, existují náznaky, že jejich schopnosti jsou značně omezené.

Jedním z hlavních problémů je skutečnost, že navzdory možnosti nést až osm raket Ch-101, jsou tyto bombardéry často vybaveny pouze jednou nebo dvěma raketami na misi. To svědčí o technických omezeních, jako je potřeba montovat rakety na vnější závěsy, což představuje další zátěž pro starší konstrukci letounů.

Dalším závažným problémem je omezený letový zdroj motorů NK-12MP, které mají deklarovanou životnost pouze 5 000 letových hodin. Vzhledem k omezenému ročnímu využití pouhých 200 hodin je operační pás těchto letadel velmi úzký. Historie technických problémů, včetně havárie způsobené požárem palubní elektroniky v roce 2013, navíc vrhá stín na technický stav celé flotily.

Ruské vojenské orgány tak stojí před náročným úkolem udržet operační schopnosti těchto bombardérů. S ohledem na současné problémy se jeví propagandistická tvrzení o jejich provozuschopnosti do roku 2035-2040 jako přehnaně optimistická.

Zdroj: Defence Express