Přišel vám email, že má hacker vaše videa z webkamery? Našemu čtenáři se to stalo

Podvodníci nepřestávají v e-mailech vyhrožovat, že svou potenciální oběť nahráli před webovou kamerou. Jedná se o sextortion útok, při kterém někdo prohlásí, že se naboural do počítače, převzal obraz webové kamery a nyní má k dispozici kompromitující videozáznam.

Toto je e-mail, který obdržel náš čtenář. Tento podvod není ničím novým. V emailové schránce pana Martina se objevil dlouhý e-mail s vysvětlením údajného převzetí počítače a hrozbou, že zachycené materiály budou zveřejněny, pokud na účet útočníka nebude převedeno 1 100 eur (v přepočtu cca 27 tisíc Kč) v bitcoinech. V tomto případě odesílatel používá e-mailovou adresu v doméně „ar“ z Argentiny.

„Nedávno mi přišel e-mail s pokusem o phishing, samozřejmě jsem ho ignoroval,“ píše náš čtenář, který rozhodně udělal správnou věc. Takové zprávy zpravidla nemají nic společného s realitou a jsou pouhým pokusem o zastrašování. Útočníci používají pádné argumenty (obvykle prohlášení, že získaný materiál je pornografický), aby příjemce vystrašili a přiměli ho k platbě.

Aby email vypadal důvěryhodně, používá podvodník někdy údajný důkaz, že se skutečně naboural do počítače oběti. Poté obvykle poskytne přihlašovací jméno a heslo, které oběť používá na internetu. Jedná se o údaje získané na černém trhu, které jsou skutečně autentické, jen jsou obvykle několik let staré. Oběť je mohla (a měla) od té doby mnohokrát změnit.

Stojí za to dodat, že zatímco pravděpodobnost, že by byl materiál skutečně převzat z počítače oběti, je mizivá (protože e-maily jsou rozesílány náhodně mnoha lidem, včetně uživatelů stolních počítačů bez kamer, což potvrzuje, že jde o vymyšlený příběh), sextortion s použitím deepfake (dosazení např. vašeho obličeje na postavu ve videu) a autentických obrázků představuje poněkud jinou hrozbu. V tomto případě začíná problém špatným rozhodnutím pozdější oběti a může mít i tragické následky.

Zdroj: redakce