Přidejte tuhle věc z kuchyně do pračky a zbavte se zatuchlého povlečení jednou provždy
Lehnout si do čistě povlečené postele a uložit se ke spánku patří k velmi příjemným bodům dne. Tento okamžik ale může být velmi snadno zničen, pokud zjistíte, že povlečení je zatuchlé a jeho vůně nevábná. Naše babičky ale věděly, co s tím. Pokud tedy budete následovat jejich osvědčenou metodu, toto nepříjemné překvapení vás už nikdy nepotká.
Většina z nás dnes již používá aviváž. Ta může rozhodně pomoci nepříjemný zápach prádla odstranit, ale rozhodně není všespásná. Je toho potřeba mnohem více, pokud se skutečně chcete cítit v posteli jako v nebi.
V první řadě si dejte pozor na hygienu samotné pračky. Pokud ji pravidelně nečistíte a nedesinfikujete, ani všechny parfémy světa vás nezachrání. Některé modernější pračky již dovedou samy připomenout, že je čas na údržbu. Pokud takovou nevlastníte, přidejte si tuto položku do diáře a alespoň jednou za dva měsíce ji proveďte.
Po vyprání prádla ho nezapomeňte pověsit co nejdříve. Pokud na to skutečně nemáte čas, nezapomeňte alespoň otevřít dvířka, aby dovnitř mohl vzduch. To samé platí také v případě, že používáte sušičku. Pokud zůstane zavřená příliš dlouho po ukončení programu, může pára uvnitř prádlo zpětně navlhčit, což může vést k onomu nepříjemnému odéru.
Povlečení může být zanesené pracím prostředkem
Někdy se ale stane, že i přes veškerou péči povlečení zkrátka zapáchá. Nemusíte ho ihned vyhodit a pospíchat do obchodu pro nové, protože i na tyto případy existuje osvědčená metoda.
Může se stát, že prací prášek tkaniny zanáší. V podstatě na nich vytvoří neprostupnou vrstvu, kterou poté není možné odstranit, což má za následek nedostatečné vyčištění prádla. Chytrým trikem, který znaly už naše babičky a v současnosti ho používají například profesionální prádelny, je vyprat prádlo v kyselé lázni. Ta bariéru naruší a poté již důkladnému vyprání nic nebrání.
Pro tyto účely pochopitelně existují konkrétní přípravky, které můžete zakoupit v drogerii. K dispozici je ale také levnější a jednodušší varianta, která je dostupná opravdu pro každého.
Provonět ložní prádlo pomůže ocet
Do pračky umístěte zatuchlé ložní prádlo a poté přímo do bubnu vlijte hrnek obyčejného kuchyňského octa. Poté spusťte prací program, nezáleží příliš na teplotě. Jakmile je hotovo, spusťte pračku podruhé, ale tentokrát již s vašimi obvyklými prostředky.
Druhou možností je použití kypřícího prášku. Do přihrádek nejprve dejte prací prášek i aviváž, poté do bubnu po obou stranách vsypte jeden prášek do pečiva. Následně umístěte prádlo a praní může začít. Kromě toho, že kypřící prášek skvěle absorbuje pachy, dokáže také do určité míry obnovit barvy, takže nejen vaše oblečení bude po vyprání výrazně osvěžené.
Pokud předchozí postupy selžou, je tu ještě jedno radikálnější řešení. Zapáchající povlečení vložte do pytle na odpadky a důkladně ho zasypte jedlou sodou. V tomto stavu ho nechejte odležet přes noc. Jedlá soda absorbuje všechny pachy. Ráno vložte prádlo do pračky a vyperte ho jako obvykle. Nepoužívejte tuto metodu ale příliš často a také ideálně ne na příliš jemné prádlo. Jedlá soda je totiž poměrně agresivní a při příliš vysoké frekvenci užití by mohla poškodit vazbu látky.
Zdroje: Dobrytextil.cz, iReceptar.cz, Bydleni.instory.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]