Přelomový úspěch Sovětského svazu. Mise Mars 3 přinesla lidstvu první pohled na Mars

V roce 1971 dosáhl Sovětský svaz historického úspěchu ve vesmírném závodě s USA, když se jejich sondě Mars 3 podařilo měkké přistání na Marsu jako prvnímu v historii lidstva. Tento úspěch přišel po legendárním letu Jurije Gagarina a přistání na Měsíci, což ještě více zesílilo vesmírné ambice obou velmocí.

Začátky sovětské mise na Mars

Sovětský program pro Mars začal krátce po Gagarinově letu v roce 1962. První sovětská vesmírná loď směřující na Mars, Mars 1, měla za úkol proletět kolem planety a posílat zpět informace. Ačkoliv byl tento úkol splněn, kontakt se sondou byl brzy ztracen.

Problémy a neúspěchy

Mars 2, další sonda v programu, měla na Mars přistát, ale neúspěšně havarovala při vstupu do atmosféry planety. Poté přišla na řadu Mars 3 s ještě ambicióznějším úkolem. Tento komplex sond měl zkoumat Mars jak z oběžné dráhy, tak přímo z povrchu.

Historický let a přistání Mars 3

Mars 3 odstartovala z Země 28. května 1971 a po využití gravitačních sil Měsíce se vydal směrem k Marsu. Přistání sondy na Marsu 8. listopadu 1971 bylo komplikováno silnou prachovou bouří, ale i přesto se podařilo sondě měkce přistát, píše portál RBTH.

I když byl signál sondy Mars 3 ztracen pouze 20 sekund po přistání, stala se tak první sondou, která úspěšně vyslala z Marsu televizní signál. Přestože obrázek byl nejasný, znamenal významný úspěch. Mise byla oficiálně ukončena v srpnu 1972, ale data získaná z oběžné dráhy Marsu přinesla vědcům mnoho cenných informací.

Tento úspěch Sovětského svazu v dobývání vesmíru je důležitým milníkem v historii kosmického výzkumu. Přestože byly výsledky mise smíšené, sonda Mars 3 nám poskytla první pohled na Mars a otevřela dveře pro budoucí průzkumy této tajemné planety.

Zdroj: RBTH