Pošle Rusko k ISS záchrannou loď? Její kosmonauti mají potíže

NASA a Roskosmos zjistily netěsnost v ruské kosmické lodi Sojuz MS-22, která je od září připojena k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Únik může být vážnější, než se původně myslelo, a Rusko zvažuje možnosti evakuace posádky.

Drobné poškození lodi Sojuz MS-22 vedlo k úniku kapaliny z chladicího systému ruské kosmické lodi. Na internetu se dokonce objevilo video, na kterém jsou vidět tisíce malých částic připomínajících sněhové vločky, které unikají do vesmíru. Prozatím není známo, co škodu způsobilo. Jedna z teorií předpokládala dopad malého meteoritu z roje Geminid.

Pošle Rusko k ISS záchrannou loď?

Rusko v současné době zkoumá stav Sojuzu a možnost jeho použití během cesty kosmonautů na Zemi. Důležitou součástí posouzení jeho vhodnosti je tepelná analýza, která ukáže, jaká bude teplota v kabině. Pokud se zjistí, že Sojuz je příliš poškozený, může být rozhodnuto o vyslání záchranné mise na Mezinárodní vesmírnou stanici.

V případě tohoto scénáře by k ISS byla z kosmodromu Bajkonur vyslána další kosmická loď Sojuz, která by ruskou posádku bezpečně dopravila zpět na Zemi, zatímco poškozený modul by se vrátil bez posádky na palubě. Takové řešení by však mohlo zpozdit příští pilotovaný let Sojuzu k Mezinárodní vesmírné stanici, který je naplánován na březen 2023.

Server Interesting Engineering připomíná, že ruští kosmonauti Dmitrij Petelin a Sergej Prokopjev společně s astronautem NASA Frankem Rubiem dosáhli ISS na palubě Sojuzu MS-22 v září 2022. Na palubě vesmírné stanice se tak v současné době nachází sedm lidí.

V říjnu letěli na palubě lodi Dragon, kterou vlastní Space Crew, Američané Josh Cassada a Nicole Mannová, Japonec Koichi Wakata a Ruska Anna Kikina.Pokud se skutečně ukáže, že Sojuz není způsobilý k letu, bude to poněkud neobvyklá situace, protože ISS bude mít pouze jeden „záchranný člun“, který pojme čtyři osoby pro případ nutnosti evakuace.

Zdroj: redakce, interestingengineering.com