Poprvé se můžete podívat na video, jak virus infikuje buňku

Vědci z harvardské medicínské univerzity pořídili živý záznam toho, jak virus proniká do buňky a infikuje ji. Viry se připojily k živým buňkám a později do nich vnesly své genomy. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopise PNAS. Viry infikují buňky uvolňováním svého genetického materiálu (RNA) do cytosolu, gelovité látky uvnitř buněk. RNA pak může vstoupit do jádra, kde se replikuje a poté je ribozomy přeložena do virových proteinů mimo jádro.

Tyto bílkoviny se pak mohou spojit a vytvořit novou virovou částici, která se uvolní z buňky a může infikovat další buňky v těle. Nejprve však musí virus proniknout do buňky. Děje se tak procesem zvaným endocytóza. Virus se nejprve naváže na cílovou buňku a poté je pohlcen její membránou, čímž se vytvoří nový buněčný prostor zvaný endozom. Z endozomu se RNA uvolňuje do buňky. A právě tyto dva procesy můžete vidět na videu.

V první polovině videa vidíte, jak se virus (označený růžovou barvou) spojuje s buněčnou membránou, která pak tvoří endozom. Když se virus naváže na membránu endozomu, můžete vidět, jak vstřikuje svou RNA (vyznačeno modře) do cytosolu. Jedná se o první kroky virové infekce, které lze poprvé pozorovat v reálném čase a ve třech rozměrech, jak píše server IFL Science.

V druhé polovině videa je vidět několik růžových virů uvnitř buňky. Za tímto účelem vědci upravili viry tak, aby exprimovaly proteiny hrotu viru SARS-CoV-2 – část viru odpovědnou za COVID-19, která mu umožňuje vstupovat do buněk. Upravili virus tak, aby bylo možné pozorovat protein hrotu (ve videu označený jako S) odděleně od virového obsahu, který byl sám označen fluorescenčním proteinem (ve videu označen jako P).

Zdroj: pnas.org, iflscience.com