Popínavá rostlina, která je trendem v dekoraci: Nenáročná péče a květy po celý rok
Máte pocit, že umoříte dokonce i umělou květinu? Pak jste pravděpodobně neslyšeli o voskovce. Tuto popínavou pokojovku jsme často vídali v obývacích pokojích našich babiček, dnes už ale zmíněná rostlina není tak obvyklá, přestože aranžérky ji mají rády. Vyžaduje minimální péči, za kterou se vám často odvděčí nádhernými bílými květy.
Zmíněná rostlina je sice známá jako voskovka, ve skutečnosti se ale jmenuje hoja masitá. Za svůj lidový název vděčí tato květina svému vzhledu. Její listy jsou tmavě zelené a velmi krásně lesklé, jako by byly skutečně potaženy voskem. Tento název ale správně označuje úplně jiný rod rostlin.
Velmi populární bytovou dekorací byla v našich končinách za první republiky, kam se dostala původem z Číny, Indie a Malajsie. V české odborné literatuře se o ní objevují zmínky již na konci 19. století.
Tato rostlina není vhodná pro alergiky
Na jaře, pokud se jí daří, začíná kvést. Květy mají hvězdicovitý tvar, bílou nebo lehce růžovou barvu a vypadají trochu jako bižuterie. Kromě toho sladce, až přímo omamně voní. To může ale představovat problém pro alergiky nebo osoby, které jsou na příliš intenzivní vůně citlivé.

Jedinou drobnou nevýhodou může být fakt, že květy voskovky, které vydrží dlouhé měsíce, vylučují lepkavý nektar, který je třeba otírat z místa, kde květina stojí. V opačném případě se na něj totiž chytá prach. Rozhodně si při úklidu nasaďte rukavice, občas se totiž stane, že nektar způsobí vyrážku.
Tím ale výčet nevýhod končí. Voskovka je totiž skvělá i pokud se považujete za naprosté zahradnické antitalenty a ještě nikdy jste nic nepěstovali. S minimem péče vám totiž vydrží klidně i desítky let a často kvete i v případě, že se o ni skutečně příliš nestaráte.
Málokterá rostlina snese tak tvrdé zacházení
Kromě toho voskovka skutečně rychle roste. Její šlahouny mohou měřit i několik metrů, a proto skvěle vypadá v závěsných květináčích nebo pokud ji vyvazujete například ke skříni.
Její umístění v bytě zvolte pečlivě. Nemá totiž ráda změny a jakmile se ji rozhodnete přemístit nebo otočit, může svou nelibost dát najevo tak, že shodí květy. A to by jistě byla škoda.
Vyhovuje jí světlé místo, na které zároveň nedopadá příliš mnoho slunce. Že to voskovka s opalováním přehnala, poznáte především podle zažloutlých skvrn na listech. Pokud bude naopak na příliš tmavém místě, spokojeně poroste, ale nikdy nevykvete.
Podle pověstí vás ochrání před brejlovcem
Teplotou se prakticky nemusíte zabývat, běžná pokojová teplota je totiž pro voskovku zcela optimální. Pokud ji ale na zimu přemístíte na místo, kde je zhruba kolem 15 stupňů, zvyšuje se pravděpodobnost, že se na jaře dočkáte květů.
Možná vás překvapí, že se ve skutečnosti jedná o sukulent. Ve svých silných listech dokáže uchovávat velké množství vody, a tak se bez potíží vyrovná i s tím, pokud ji nějakou dobu zapomenete zalévat. Nejlepší pro ni ale je, pokud je její substrát stále trochu vlhký. V létě jí prospěje lehké rosení. Dejte si ale pozor, aby se voda dostala pouze na listy, nikoliv na květy.
Zajímavostí je, že mladé části této rostliny údajně slouží jako skvělý prostředek při uštknutí kobrou indickou, kterou nejspíš znáte pod názvem „brejlovec“. V našich podmínkách ale naštěstí pravděpodobně nebudete mít příležitost prověřit tuto informaci v praxi.
Zdroje: iReceptář.cz, Bydlimekvalitne.cz, iReceptar.cz