Polský Piorun si poradil s ruským letounem Su-25. Ten spadl jako jablko ze stromu

Ukrajinští vojáci z 10. horské útočné brigády se chlubí sestřelením útočného letounu Su-25 u obce Berestowe polským ručním protiletadlovým kompletem PPZR Piorun, jak píše server Mil. Vysvětlujeme, co je to za zbraň.

Není to první ani poslední oběť polského protiletadlového systému PPZR Piorun, který Ukrajinci vychvalují. S jeho pomocí už Ukrajinci sestřelili další útočné letouny Su-25 nebo nejmodernější ruský vrtulník Ka-52 Aligator.

Su-25 – útočný letoun z éry SSSR

Su-25, v nomenklatuře NATO známý také jako Frogfoot, je tažným koněm Ukrajiny i Ruska, pokud jde o mise přímé letecké podpory, takzvané CAS z blízké letecké podpory. Su-25 byl vyvinut ještě za vlády SSSR a jeho výroba byla zahájena v roce 1980, jak píše server Military Today.

Stejně jako slavný letoun A-10 Thunderbolt II je určen k letu nízko nad zemí podzvukovou rychlostí a k bombardování specifických cílů. Obvykle se setkáváme s letouny Su-25 s neřízenými raketovými kapslemi S-8, ale existují případy větších letounů S-25 nebo dokonce laserem naváděných protitankových střel Ch-25M.

Su-25 může nést celkem něco přes čtyři tuny výzbroje na deseti pylonech, ale jeho palubní kanon ráže 30 mm GSz-30-2 není nic ve srovnání s výkonným GAU-8/A Avenger. Stejně jako americká konstrukce se i ruský protějšek vyznačuje dobrým pancéřováním kritických součástí a pilotní kabiny, která je chráněna až 25mm pancířem.

PPZR Piorun – dobyvatel ruského letectva

PPZR Piorun zavedený do výzbroje polské armády v roce 2019 je vývojovou verzí ručních protiletadlových kompletů PPZR Grom z 90. let minulého století, které vycházejí ze sovětských kompletů 9K38 Igla .

PPZR Piorun bojuje proti cílům vzdáleným až 6,5 km a ve výšce do 4 km pomocí tříštivé hlavice s bezkontaktním zapalovačem. Za navádění střely je zase zodpovědná kombinace IR (infračerveného) senzoru třetí generace podporovaná UV (ultrafialovým) senzorem, jak uvádí web Military Today. Tato kombinace spolu s příslušnými algoritmy umožňuje ignorovat světlici a sledovat skutečný zdroj tepla, tj. letadlo.

Účinnější metodou je použití IR senzoru čtvrté generace, který nevidí tepelný bod, ale tepelný obraz cíle, jenže ty jsou složité a drahé a zatím nejsou příliš populární. Příkladem takového systému je Mistral, ale ten bude mnohem dražší při o něco lepším výkonu.

Zdroj: redakce, military-today.com, mil.in.ua