Polské Pioruny opět středem pozornosti. Proč jsou lepší než ostatní zbraně?

Šéf ukrajinské nadace „Vrať se živý“ Taras Chmut na konferenci během Mezinárodní výstavy obranného průmyslu (MSPO) v Kielcích pochválil polskou výzbroj, jako jsou ruční protiletadlové komplety PPZR Piorun nebo kanónové houfnice Krab, jak píše server Targi Kielce. Připomínáme vám, co umí.

Pioruny vyráběné v polském závodě MESKO S.A. mají na svém kontě již několik zdokumentovaných sestřelů včetně útočných letounů Su-25, bezpilotních letounů Orlan-10 nebo vrtulníků Ka-52 Aligator. Šéf ukrajinské nadace Return Alive Taras Chmut na konferenci v rámci MSPO uvedl, že jsou mnohem výkonnější než americké komplety FIM-92 Stinger.

Zbraň Piorun byla zavedena do služby v roce 2019 a je vývojovou verzí starších zařízení PPZR Grom z 90. let, které jsou vývojem sovětských stavebnic 9K38 Igla.

Naváděcí hlavice Piorunu je založena na kombinaci infračerveného senzoru třetí generace a ultrafialového senzoru pro rozlišení světlic. To sice není tak účinné jako infračervená hlavice čtvrté generace, která umožňuje navádění na tepelný obraz cíle, ale to se u protiletadlových střel vyskytuje jen zřídka. Lze ji nalézt například ve střele Mistral, což však negativně ovlivňuje jednotkovou cenu.

Piorun může zasáhnout cíle vzdálené až 6,5 km, které jsou ve výšce až 4 km a jsou zničeny tříštivou a demoliční hlavicí.

Zdroj: targikielce.pl, Wikipedia