Policie varuje klienty všech bank: Náhle můžete přijít o své úspory na účtu. Podvedených jsou již tisíce
V Česku se šíří nový typ podvodu. Tentokrát to vykutálení podvodníci zkoušejí prostřednictvím SMS a straší lidi zprávami o pokutách. Jejich cíl jediný – získat přihlašovací údaje k vašemu bankovnímu účtu a vybílit vám konto, dřív než se vzpamatujete. Varují před nimi už nejen samotné banky, ale i Policie ČR.
O tom, že se z vás možná pokusí přístup k osobnímu účtu vymámit falešný bankéř, který vám zavolá a snaží se vás přesvědčit o ohrožení vašich financí, asi už víte. Takových podvodů je spousta a už dlouho před nimi varují úřady, banky i policie. Teď ale podvodníci přišli na nový trik a zkoušejí to nikoliv s naléhavým voláním, ale s pokutami.
Princip je jednoduchý – na mobil vám přijde SMS s upozorněním, že jste se dopustili dopravního přestupku nebo jste jeli hromadnou dopravou načerno. Zároveň je vám oznámeno, jak vysoká pokuta vám za tento přečin byla vyměřena – a následuje odkaz na webovou stránku, kde lze rovnou zaplatit a mít tak starosti z krku.
Řada lidí se jednoduše nachytá a ve snaze urovnat svůj domnělý hřích rychle kliknou, přihlásí se s pomocí své bankovní identity a je vymalováno. Podvodníci rázem mají v ruce přihlašovací údaje k běžnému účtu a mohou ho snadno vyčistit.
Falešný Portál občana
Tuzemské banky varují, že podvodníci tentokrát lidi vedou na falešný web velmi připomínající Portál občana. Ten propaguje i česká vláda a úřady, lidé jeho prostřednictvím mohou vyřídit různorodou administrativu a nemusí ani osobně chodit na úřady.
I proto zní zpráva, že jeho prostřednictvím můžete zaplatit smyšlenou pokutu, velmi věrohodně. Jenže odkaz ze SMS zprávy vás nedovede na skutečný Portál občana, nýbrž na jeho povedenou napodobeninu. A jelikož se do skutečného Portálu občana můžete přihlašovat mnoha různými způsoby, například přes svou bankovní identitu (Bank ID), tak řada lidí volí právě tuto poměrně jednoduchou cestu.
Stačí ale údaje odeslat a je konec. Proto je potřeba nejprve si řádně prostudovat nejen samotný web, jestli vypadá jako pravý, ale je nutné zaměřit se zejména na URL adresu. Ta vám totiž hned vzápětí odhalí, že jde o podvod.
Pokuty se přes SMS neplatí
Před tímto důmyslným podvodem varuje už i česká policie. Řada lidí se už totiž nechala nachytat a přišli podvod ohlásit na služebnu Policie ČR. Leckdo totiž občas jede načerno nebo zcela nedodržuje dopravní předpisy, a tak je snadné uvěřit, že za to najednou přijde pokuta. Na to také podvodníci sázejí.
Jenže zásadní rada od policie zní – oznámení o pokutách vám nikdy nepřijde prostřednictvím SMS. A už vůbec vás nikdo nebude přes SMS upozorňovat na nutnost zaplacení pokuty, natož aby vám rovnou poskytl odkaz pro přímé uhrazení částky. To vše už zavání podvodem.
Úřady posílají pokuty doporučeným dopisem, který je nutné osobně si od poštovního doručovatele převzít (případně si pro něj musíte dojít na poštu). Nebo vám mohou přijít prostřednictvím datové schránky. Ale nikdy vám nepřijdou jako SMS.
Dále je potřeba nenechat se donutit ke spěchu – jakmile vidíte náznak nátlaku, nejspíš je to také podvrh. Lstiví podvodníci totiž potřebují, abyste nad zprávou příliš nepřemýšleli a abyste zaplatili ideálně ihned. Pokud ale máte byť i jen sebemenší podezření, je ideální hlásit to. A i když jde o bankovní podvod, nevolejte kvůli tomu do své banky, nýbrž zajděte na Policii ČR a danou SMS jim ukažte.
A i pokud jste se nechali napálit, zahoďte stud a jděte podvod také nahlásit. Své peníze sice možná už nezískáte zpět, ale můžete tak přispět k tomu, aby státní orgány takovýmto lumpům zabránily pokračovat v jejich činnosti.
Zdroje: Policie ČR
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]