Pokud nechcete přijít o svůj účet na Facebooku, tento návod vám pomůže zlepšit zabezpečení vašeho účtu

V dnešní době se na internetu nikdo nemůže cítit bezpečně – proto musíte udělat vše pro to, abyste zabránili hackerským útokům.

Každou chvíli slyšíte nové příběhy o tom, jak někdo přišel o svůj účet na Facebooku. Bohužel, ale potenciálním hackerským útokům na platformě Meta může být vystaven každý – bez ohledu na to, kolik obsahu sdílíte, jak často Facebook navštěvujete, kolik máte přátel nebo do kolika skupin patříte. Paradoxně je snazší se takovému útoku bránit než reagovat až po jeho uskutečnění. Co byste tedy měli udělat, abyste minimalizovali (nebo dokonce eliminovali) riziko ztráty přístupu ke svému účtu?

Povolte dvoufaktorové ověřování
Dvoufaktorové ověřování je rozhodně něco, co by se mělo stát zvykem pro každého z nás. Stačí, když při přihlašování v Nastavení povolíme funkci dvojího potvrzení identity, a kdokoli, komu se byť jen podaří prolomit naše heslo, nebude moci projít přes následné zabezpečení.

Abychom tak učinili, musíme přejít do Nastavení a soukromí, poté na kartu Soukromí – zkratky, až na kartu s názvem Zabezpečení účtu a tam Použít dvoufaktorové ověření. Poté se objeví tři různé návrhy, které jsou následující:

Ověřovací aplikace – první možností je použití aplikace, jako je například Google Authenticator nebo Duo Mobile, která vygeneruje kód pro lepší zabezpečení účtu – při přihlašování si v takové z aplikací vygenerujte svůj kód. Ty fungují pouze krátkodobě a zabraňují prolomení vašeho účtu;
Textová zpráva (SMS) – slušnou možností je také textová zpráva pro příjem ověřovacích kódů. Společnost Meta však upozorňuje, že z bezpečnostních důvodů nelze telefonní čísla používaná pro dvoufaktorové ověřování použít k obnovení hesla, pokud je dvoufaktorové ověřování povoleno;
Bezpečnostní klíč – poslední dostupnou možností je fyzický bezpečnostní klíč, který rovněž účinně chrání náš účet na Facebooku před útoky. Při tomto řešení nebude nutné zadávat kód.

Vždy je třeba mít silné heslo
I když máme povoleno dvoufázové ověřování, neměli bychom se spoléhat na ta nejjednodušší hesla. Heslo má být něco, co náš účet ochrání před ostatními lidmi – takže „123456789“ nebo jméno našeho psa s „/123“ na konci rozhodně nestačí. Společnosti jako Apple a Google nabízejí vlastní silná hesla, která jsou pak uložena ve svazku klíčů v našem účtu – a to jsou řešení, do kterých se vyplatí jít – dlouhý řetězec náhodných znaků se luští jen těžko. Můžete také použít externí správce hesel, například 1Password nebo Dashlane.

Zkontrolujte, zda je vaše e-mailová adresa aktuální
E-mailová adresa přiřazená k vašemu účtu na Facebooku je opravdu užitečná – už jen proto, že v případě nouze je základem pro změnu hesla a obnovení účtu. Pokud nemáte přístup k e-mailové schránce přiřazené k vašemu účtu, jste jednoduše bezmocní.

Získání informací při podezřelém přihlášení
Něco, co je na Twitteru nebo účtu Google již dlouho standardně k dispozici, na Facebooku (stále) musíte povolit zvlášť. Musíte projít následující cestou: Nastavení -> Nastavení a soukromí -> Soukromí – zkratky -> Zabezpečení účtu -> Dostávat oznámení o nerozpoznaných přihlášeních. Zde si vyberete, zda chcete, aby vás Facebook v případě podezřelého přihlášení k vašemu účtu upozornil prostřednictvím aplikace nebo e-mailem. Vyplatí se zvolit toto řešení, protože okamžité upozornění nám dokáže umožnit okamžitou reakci při zahájení útoku.

Nenechte se oklamat
Posledním pravidlem je nebýt náchylný k různým manipulacím. Přestože všechny výše uvedené metody pomáhají zastavit kyberzločince, nic nám nepomůže, pokud hackerům poskytneme svá data jako na podnose. Pokud obdržíte podezřelý telefonát, ve kterém se někdo vydává za vašeho přítele, člena rodiny nebo velkou společnost, nikdy byste neměli sdělovat své přihlašovací údaje. Když vás někdo požádá o osobní údaje, jednoduše zavěste. Stejně tak byste nikdy neměli nikomu sdělovat své přihlašovací údaje online.
Pokud vám do e-mailové schránky nebo prostřednictvím SMS přijde podezřelý odkaz, který vede na přihlašovací stránku na Facebooku, v žádném případě byste neměli zadávat své údaje. To jsou základní techniky kybernetických zločinců, kteří tímto způsobem oklamou spoustu lidí. Na webu je třeba být podezřívavý a nebýt důvěřivý, protože to se jednoduše promítne do naší bezpečnosti.

Zdroj: autorský článek