Podvodníci na farmářských trzích prodávají zeleninu ze supermarketu. Existuje jednoduchý fígl, jak jim nenaletět
Farmářské trhy jsou se vzrůstajícím zájmem o zdravou a lokální stravu stále populárnější. Vypravit se na jeden z nich je příjemná aktivita, která má navíc sympatický benefit v podobě kvalitních produktů. Snadno se tak může stát, že vám své produkty ve skutečnosti nabízí podvodníci. I takové případy se bohužel stávají, a tak je dobré vědět, jak se jim vyhnout.
Farmářské trhy obvykle nabízí ovoce, zeleninu, ale také produkty živočišné výroby jako mléko, vejce nebo maso. Výjimkou není koupit na podobném místě třeba domácí pečivo nebo další zboží.
Tyto potraviny by měly pocházet z lokálních zdrojů, přímo „od lidí“, tedy malých farmářů a pěstitelů, kteří na trhy dorazí nabízet to, co jim vyrostlo doslova pod rukama.
Přestože většina měst, které farmářské trhy pořádají, se snaží nabízet prodejní místa pouze prověřeným dodavatelům, kteří jsou navíc v dané lokalitě často již zavedení a dobře známí, čas od času se najde nepoctivý prodejce, který na akci dorazí s vidinou výhodného výdělku.
Podvodníci prodávají zboží ze supermarketu za nehorázné ceny
Ten své zboží nakoupí v supermarketu, kde rozhodně nároky na farmářskou potravinu nesplňuje, a za nepřiměřeně vysoké ceny se je pokusí prodat nic netušícím návštěvníkům trhu.
„Máme informace, že na několika místech v České republice se na farmářských trzích objevují falešní farmáři. Samozřejmě, že to kazí celkovou image trhů, jejichž cílem je nabízet kvalitní a chutné potraviny. To je také důvod, proč sem lidé chodí. Chceme proti falešným farmářům bojovat,“ musel prezident Společnosti mladých agrárníků Petr Mareš bohužel tuto nepříliš pozitivní informaci potvrdit.
Například provozovatelka olomouckého farmářského trhu Markéta Záleská si podle svých slov dává hodně záležet na tom, aby se něco podobného v „jejím rajónu“ nemohlo přihodit.
Díky poctivým kontrolám v řadě měst nemají podvodníci šanci
„Devadesát procent našich prodejců jsem si objela osobně a u zbytku chci vidět jejich registrace, fotky provozoven a podobně. Hanácký farmářský trh je projekt společensko-kulturní a jako takový i maximálně hlídaný. Nikoho podezřelého jsem na něj nepustila a nepustím,“ ujistila potenciální zákazníky.
Nadšení z tohoto jevu pochopitelně nejsou ani poctiví farmáři, kterým podvodníci kazí nejen obchod, ale také dobrou pověst. Je tak skutečně v zájmu všech snažit se těmto pokusům co nejvíce zamezit.
Jak na to? Petr Mareš doporučuje poměrně jednoduchý postup, který vám pomůže nepoctivého prodejce odhalit. Zákazníkům doporučuje, aby se prodejce bez obav dotázali, odkud přesně pochází jeho produkty, jak se farma jmenuje a zda by bylo možné se tam například přijet podívat s dětmi nebo nakoupit přímo tam.
Ruce prozradí, kdo pomocí nich nepracuje
Podvodník pravděpodobně nebude mít připravenou propracovanou legendu, a pokud náhodou ano, pár minut strávených u internetu většinou jeho lži smete ze stolu.
Dalším tipem pak je podívat se důkladně na ruce domnělého farmáře. Pokud jsou upravené, hladké a pěstěné, není podle Mareše příliš pravděpodobné, že by tento člověk skutečně pracoval v zemědělství vlastníma rukama. Zvláště u lidí, kteří pracují s rostlinami, jsou prý obvykle známky opotřebení patrné.
Zdroje: Olomouc.cz, Denik.cz, Focus-age.cz, Prahain.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]