Podmořské monstrum, které si poradí s celou ruskou flotilou. Ponorka 212A může operovat na Ukrajině

Německo vyrábí jednu z nejlepších ponorek na světě, HDW Class 212A. Německá armáda vlastní šest takových strojů a i jedna ponorka by mohla Ukrajině pomoci udržet ruskou černomořskou flotilu pod kontrolou.

Ponorka HDW Class 212A

HDW Class 212A lze právem označit za vrchol německé ponorkové techniky. Jedná se o nejadernou ponorku vyvinutou společností Howaldtswerke-Deutsche Werft AG pro německé a italské námořnictvo. Je vybavena dieselovým pohonem a přídavným pohonným systémem nezávislým na vzduchu využívajícím stlačené vodíkové palivové články s protonovou výměnnou membránou společnosti Siemens.

Ponorky mohou operovat vysokou rychlostí na dieselový pohon nebo přepnout na systém AIP pro tichou pomalou plavbu, při níž vydrží ponořené až tři týdny, jak uvádí web Seaforces.


Německá vláda zadala první objednávku čtyř ponorek typu 212A v roce 1998. V roce 2006 objednala další dvě vylepšené ponorky, které měly být dodávány od roku 2012.

Velká pozornost byla věnována efektivitě a hospodaření s energií na palubě. Kombinace těchto faktorů spolu s celosvětově unikátní nemagnetickou konstrukcí a akusticky optimalizovaným vybavením patří k ponorkám, které je téměř nemožné odhalit.

Systém palivových článků HDW ve spojení s motorem PERMASYN® umožňuje dlouhou dobu provozu pod vodou. Tyto ponorky, které poskytují vynikající schopnosti pro samostatné dlouhodobé mise v hlubokých mořích i v extrémně mělkých vodách, se ideálně hodí pro nepozorovaný průzkum a sledování, a to i v oblastech, kde není možné nebo žádoucí nasazení jiných námořních sil.

Kromě svých vojenských schopností má tato ponorka také široké spektrum nevojenského využití. Může být použita pro vědecký výzkum a mise, jako je mapování oceánů a hloubkový průzkum. S vynikajícím vybavením, jako je state-of-the-art sonar a moderní komunikační systémy, poskytuje tato ponorka vynikající možnosti pro širokou škálu misí.

Ponorka HDW Class 212A je vynikajícím příkladem moderní technologie a inženýrství. S jejími vynikajícími schopnostmi a širokým spektrem použití je to jedna z nejlepších ponorek na světě. Tyto vlastnosti ji činí ideální volbou pro vojenské i nevojenské mise.

Náměstek ukrajinského ministra zahraničí Andrij Melnyk vyzval Německo, aby pomohlo posílit námořní kapacity Kyjeva a to konkrétně jednou ze těchto šesti ponorek, uvedl web Anadolu Agency.

Zdroj: redakce, aa.com.tr, seaforces.org