Podívejte se, jak polský Piorun poslal další vrtulník Ka-52 Alligator k zemi

Poblíž Iziumu v Charkovské oblasti Ukrajinci oznámili, že byl sestřelen moderní ruský vrtulník. Ten byl, soudě podle zveřejněného videa, zasažen polskou střelou PPZR Piorun, jak uvedl server Ukrinform.

Vyrábí polský závod MESKO S.A. Pioruny již mají na svém kontě několik zdokumentovaných sestřelů, včetně útočných letounů Su-25 nebo bezpilotních letounů Orlan-10. Zajímavé je, že sestřelený Ka-52 nebude prvním případem, protože na začátku května se 95. letecká útočná brigáda pochlubila také sestřelením jiného vrtulníku Ka-52 Aligator.

Vrtulníky Ka-52 Aligator – nejnovější ruské bitevní vrtulníky

Vrtulník Ka-52, který byl uveden na trh v roce 1997, je modernizací modelu Ka-50 z roku 1991 a vyznačuje se velmi neobvyklým systémem protiběžných ocasních rotorů, který eliminuje potřebu ocasního rotoru.

Výhodou takového řešení je také větší manévrovatelnost, rychlost stoupání a kompaktní rozměry vrtulníku velmi užitečné pro námořní stroje, na které se konstrukční kancelář Kamov specializovala.

Neobvyklé je také uspořádání pilotů vedle sebe, které má teoreticky zlepšit vzájemnou spolupráci pilotů, a širší trup umožňuje montáž většího radaru. Nevýhodou je větší čelní plocha vrtulníku, která je větším cílem pro protiletadlová děla, a horší radarová signatura. Vrtulník má také vystřelovací sedadla, ale zatím jsme je neviděli v provozu.

PPZR Piorun – specifikace

Přenosný protiletadlový raketový komplet PPZR (Portable Anti-Aircraft Missile Kit) Lightning, zavedený do výzbroje v roce 2019, je modernizací starších kompletů MANPADS PPZR Grom zavedených do výzbroje v 90. letech 20. století, které do značné míry vycházely ze sovětských kompletů 9K38 Needle.

Systém využívá navádění na cíl pomocí kombinace infračerveného (IR) senzoru třetí generace a UV (ultrafialového) senzoru k rozlišení světlic. Není tak sofistikovaný jako infračervený senzor čtvrté generace, někdy označovaný jako IIR, který umožňuje zobrazit tepelný obraz cíle a který se používá například u nejnovějších variant střel Mistral. Je však vidět, že na východní frontě stačí i jednodušší řešení pro boj s nejnovější ruskou technikou, a to i včetně malých bezpilotních letounů.

Ukrajinci oceňují také zaměřovací modul s termovizí, který umožňuje bojovat s cíli i v noci. Dosah kompletů PPZR Piorun zahrnuje cíle vzdálené až 6,5 km ve výšce až 4 km a jsou ničeny tříštivou hlavicí.

Zdroj: ukrinform.net