Planeta Země v rozlišení 4K. NASA zveřejnila úžasné záběry naší planety

Všichni astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) říkají totéž. Pohled na Zemi z vesmíru je šílený a mění náš pohled na náš domov. NASA už několik let zveřejňuje snímky a záběry, které to dokazují. Nejnovější video, které ukazuje naši planetu v rozlišení 4K, trvá necelou hodinu a lze se na něj dívat donekonečna. NASA ho zveřejnila i na svém webu.

Země ve 4K. Název tohoto videa v podstatě říká vše. Video se skládá ze záběrů pořízených od loňského do letošního března během 67. a 68. expedice na ISS. Umožní vám cítit se jako člen posádky a obdivovat zeměkouli, která se vám otáčí před očima, a přitom jste jen něco málo přes 400 kilometrů od jejího povrchu. Rozlišení 4K vám umožní vidět mnoho detailů a žasnout ještě více než dosud.

Můžete například vidět, jak z vesmíru vypadá bouřka (přibližně v čase 1:25), polární záře (od 3:25 a – ještě lépe – od 8:40) nebo noc (od 9:20). To je však jen několik zajímavostí, záběry jsou plné fenomenálních momentů.

Mezinárodní vesmírná stanice měla být po roce 2015 vyřazena z provozu, ale bylo rozhodnuto o prodloužení její mise. Je možné, že zůstane v provozu až do konce tohoto desetiletí. Poté ji pravděpodobně nahradí jiné takové zařízení – Airbus LOOP je velmi zajímavý návrh, který by mohl zlepšit komfort astronautů žijících ve vesmíru.

Zdroj: redakce, nasa.gov