Planeta vzdálená 40 světelných let má odhadovanou teplotu 42°C
Dva mezinárodní týmy astronomů objevily pomocí pozorování družice NASA TESS a mnoha dalších zařízení planetu o velikosti Země a Venuše, která je od nás vzdálena pouhých 40 světelných let.
Díky mnoha faktorům se jedná o kandidáta vhodného pro další studium pomocí vesmírného dalekohledu NASA Jamese Webba.
TESS sleduje velký úsek oblohy po dobu přibližně jednoho měsíce a sleduje změny jasnosti desítek tisíc hvězd v intervalech od 20 sekund do 30 minut. Jedním z hlavních cílů mise je zachycení tranzitů – krátkých, pravidelných ztemnění hvězd způsobených průletem obíhajících planet.
„Našli jsme nejbližší tranzitující svět mírného pásma o velikosti Země,“ řekl Masayuki Kuzuhara, který vedl jeden z výzkumných týmů společně s Akihiko Fukuiem. „Přestože zatím nevíme, zda má atmosféru, uvažovali jsme o ní jako o exovenuši, která má podobnou velikost a energii získanou od své hvězdy jako náš planetární soused ve sluneční soustavě.“
Hostitelská hvězda s názvem Gliese 12 je chladný červený trpaslík vzdálený téměř 40 světelných let v souhvězdí Ryb. Hvězda je velká jen asi 27 % Slunce a její povrchová teplota dosahuje přibližně 60 % teploty Slunce. Nově objevená planeta, pojmenovaný Gliese 12 b, obíhá každých 12,8 dne a je velká jako Země nebo o něco menší – srovnatelná s Venuší. Za předpokladu, že planeta nemá atmosféru, se její povrchová teplota odhaduje na přibližně 42 stupňů Celsia. Planeta dostává od své hvězdy 1,6krát více energie než Země od Slunce a asi 85 % energie, kterou zažívá Venuše.
„Gliese 12 b představuje jeden z nejlepších cílů pro studium toho, zda si planety velikosti Země obíhající kolem chladných hvězd mohou zachovat svou atmosféru, což je zásadní krok k lepšímu pochopení obyvatelnosti planet v celé naší galaxii,“ řekl Shishir Dholakia, který vedl jiný výzkumný tým.
Oba týmy naznačují, že studium Gliese 12 b může pomoci odhalit některé aspekty vývoje naší vlastní sluneční soustavy.
Zdroj: Phys.org