Pivo k obědu a pak autem domů: Tolerance a nepřesnost měření vás může zachránit od pokuty i ztráty řidičáku
Asi každý z nás v životě zaslechl otázku: „Když si dám jedno malý, tak to je v pohodě, ne?“ I přes nulovou toleranci alkoholu za volantem se totiž v České republice při dechových zkouškách uplatňuje tzv. ochranné pásmo. O co se jedná? A skutečně řidičům po malém pivu nehrozí žádný postih?
Ochranné pásmo v ČR představuje hladinu 0,24 promile. To se při dechových zkouškách odečítá kvůli možným zkreslením spojeným s fyziologií těla. Týkat se může např. diabetiků. Je nastavené na hodnotu 0,22 promile. K tomu se ještě přičítá možnost odchylky měřících přístrojů Dräger, které používá Policie ČR. Činí 0,018 promile, ale zaokrouhluje se nahoru na 0,02 promile. Dohromady to po sečtení zmiňovaných dvou hodnot činí 0,24 promile.
Do hranice 0,24 promile v krvi by se ono pověstné malé pivo mohlo vejít. Podle online alkoholmetru by se hladina promile v krvi měla po „vyexování“ malé dvanáctky u dospělého 80kg muže vyšplhat na pouhých 0,17 promile. Rychlá malá dvanáctka by neměla být problémem i pro ženy, které váží 68 kg a více.
Jak to funguje v realitě?
Malé pivo na tzv. dobré trávení po vydatném obědu by proto na první pohled nemělo být cestou k odebrání řidičáku. Jenže jak se v tom vyznat? Při zkoumání stávajících právních úprav se člověk dočte, že odebrání řidičského průkazu hrozí i při jízdě do 0,3 promile. Nikde se ale obvykle hranice 0,24 promile oficiálně nezmiňuje. Minimálně není snadno dohledatelná.
V realitě si to lze představit takto. Policista vás zastaví, nadýcháte do 0,24 promile. Poté by měl deset minut počkat a udělat dechovou zkoušku znovu. Pokud zjistí, že hodnota promile v krvi nestoupá, je policistovi doporučeno neodebrat řidičské oprávnění na místě a podstoupit podobné situace správnímu řízení. Správní řízení se pak často odkládá.
U nehod se ovšem situace mění. V tomto případě nastává nutnost podstoupení krevního testu. Pokud krevní test odhalí i minimum alkoholu v krvi, tak i když se stanete obětí nehody, stáváte se automaticky jejím viníkem.
Doporučení?
Existuje pouze jedno doporučení. A to zapomenout na nějaké berličky v podobě ochranných pásem. Je dobré myslet neustále na to, že v České republice platí pořád nulová tolerance alkoholu za volantem. Ne jako např. v Německu, kde s tolerancí 0,5 promile může dospělý muž vypít cca dvě velké dvanáctky během obědu a vyrazit na cesty.
Je vhodné zapomenout na to, že jako Češi máme zvýšenou benevolenci k alkoholu jako takovému. Pivo se stalo naší „božskou manou“. Pro Moravany platí to samé s vínem a domácí pálenkou. Reklamy na alkohol se běžně vyskytují ve veřejném prostoru. V rámci televizních reklam poté před 22. hodinou. Obvykle za působení herců patřících k miláčkům národa. Výrobci alkoholu se stávají běžně partnery čelních sportovních představitelů. Budí to pak dohromady dojem, že být lehce pod vlivem je standard.
Vlídný vztah k alkoholu mají často i vládní zastupitelé. I když opomineme přístup k alkoholu bývalého prezidenta Miloše Zemana. Běžné jsou fotky, kde politici třímají obligátní skleničku. Často i ti, kteří jinak tvrdí, že vlastně nepijí. Dalším příkladem by např. mohlo být i zrušení možnosti zdanění tichých vín, které mohlo do státní kasy přinést až pět miliard korun ročně. V době neustálého zdražování všeho myslitelného to o něčem svědčí.
Naše vnímání alkoholu, ať chceme, či nechceme, je oproti většině států světa zkrátka posunuté. A tzv. zákaz jednoho „pivča“ před jízdou proto může vypadat jako zbytečný hrot a šprťounství. Nicméně dopady spojené s jedním drinkem za volantem mohou přesto mít potenciál kompletně zničit naše i cizí životy.
Zdroj: alkoholmetr.cz, besip.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]