Pilica v akci. Polské protiletadlové systémy vypálily rakety Piorun

Pilica je nejnižší vrstvou polského protiletadlového deštníku. Sériové protiletadlové komplety, které byly navrženy a vyrobeny v tuzemsku, poprvé střílely raketami Piorun. Co je součástí sady a jaké jsou možnosti systému Pilica?

Pilica je polský protiletadlový dělostřelecký systém velmi krátkého dosahu (VSHORAD). Má dosah až 5 km a jeho úkolem je bodová obrana zvláště důležitých objektů, včetně protiletadlových kompletů delšího dosahu. Poslední linie obrany jak proti letadlům a vrtulníkům, tak i bezpilotním letounům nebo manévrujícím raketám, jak píše server Army Technology.

V současné době komplety tohoto typu chrání odpalovací zařízení raket Newa a v budoucnu budou chránit systémy Patriot dodané v rámci programu Wisła.

Poslední vrstva protiletecké obrany

Výzbroj systému Pilica tvoří dvojitý rychlopalný protiletadlový kanon ráže 23 mm a dvě odpalovací zařízení protiletadlových raket Piorun a Grom). V této konfiguraci systém Pilica zajišťuje obranu na vzdálenost 10 m až 3,5 km a s použitím střel Grom na 5,5 km.

Pilica je systém, který pracuje automaticky. Jeden systém tvoří šest palebných jednotek (kanónů s raketomety), jejichž činnost řídí počítačové řídicí středisko. Jeho činnost je možná díky vlastní radiolokační stanici, která středisku poskytuje informace o cílech a hrozbách.

V nouzové situaci může každá z palebných jednotek pracovat samostatně díky tomu, že je každý komplet vybaven vlastní optoelektronickou hlavicí, která mu umožňuje nezávisle detekovat cíle a vést palbu. Každá z požárních souprav může střílet jak ze země, tak z plošiny nákladního vozidla, na kterém je převážena.

Pilica představuje kvalitativní skok oproti soupravě Hibernyt, která se používala mimo jiné během zahraničních misí polské armády. Navzdory své vizuální podobnosti nabízí mnohem větší schopnost detekce a boje s různými typy cílů.

Pilica na střelnici v Ustce

Dne 26. května se v Ustce uskutečnilo cvičení, během něhož sériové komplety Pilica provedly poprvé v historii střelbu s použitím raket Piorun, jejichž ramenní verze (MANPADS) se během bojů na Ukrajině těší velmi dobrým ohlasům.

Podjednotky 3. varšavské raketové brigády protivzdušné obrany cvičily střelbu na imitátor leteckých cílů MJ-7 Szogun. Cvičili také střelbu z 23mm kanónů na rychlé a pomalu padající cíle. Všechny úkoly skončily úspěšně a cvičení poskytlo příležitost představit polskou techniku spojencům z Francie.

Zdroj: army-technology.com