Pěstujte tuto rostlinu a vyděláte miliony. Pouhý gram stojí až 1 000 korun
Je velmi náročný na sklizeň i sušení, přesto se jeho pěstování pěstitelům dokonale vyplácí. Řeč je o šafránu, který je právem označován za červené zlato.
Málokteré koření je natolik ceněné jako šafrán. Jeho cena se neodvíjí od toho, že by snad byl šafrán nějak extrémně náročný na pěstování, avšak jeho sklizeň je nesmírně vyčerpávající a obtížná.
Na půl kila je zapotřebí 200 000 květů
Kvůli specifickým podmínkám, které šafrán při růstu a kvetení vyžaduje, se pěstuje primárně na polích v Íránu. V menším množství ho ale najdete i na polích v Maroku, Itálii, Afghánistánu anebo v Indii.
Prodávají se pak jen sušené čnělky rostliny. A právě kvůli nim je šafrán natolik drahý. Čnělky se totiž jedna po druhé ručně s největší opatrností oddělují od květů. V každém květu si přitom nachází jen tři čnělky, tedy prodloužené části pestíků. Pokud byste chtěli mít půl kilogramu tohoto aromatického koření, museli byste ručně obrat neuvěřitelných 200 000 květů. Práce je to tedy nesmírně náročná.
Vysoká cena
Není proto divu, že je šafrán natolik drahý. V některých případech se může 1 gram tohoto koření vyšplhat až na cenu 40 eur, tedy na zhruba 1 000 korun. Pěstitelé se tedy během sklizně pořádně nadřou, na druhou stranu si ale za jednu sklizeň přijdou i na jeden milion korun.
Při pořizování šafránu však není třeba do něj investovat tisíce. Do pokrmů se totiž vždy přidává jen nepatrné množství. I proto se ostatně šafrán leckdy ani neprodává na gramy. Běžně v obchodech zakoupíte malý sáček, který obsahuje zhruba 0,1 gramu šafránu. I to bohatě stačí na ochucení rizota, ryb či jiných jídel.
Falešný šafrán
Kvůli jeho vysoké prodejní ceně bývá šafrán často padělán. V některých případech například podvodníci obarvují zcela jiné rostliny a za šafrán je pouze vydávají. Používají při tom například světlici barvířskou či měsíček lékařský.
Leckdy pak bývá obtížné rozpoznat, zda jste si koupili pravý šafrán, nebo jste se nechali napálit. Pomoci vám může sledování jeho barvy. Pokud šafrán ihned po přidání do pokrmu začne pouštět barvu v červených odstínech namísto zlatých a čnelky samy rychle ztratí svou krásnou žlutočervenou barvu, s největší pravděpodobností jste si zakoupili padělek.
Ve světě šafrán, v Česku chřest
Šafrán se sice v Česku běžně nepěstuje, zato máme ale jinou pochoutku, která je náročná na pěstování a dá se na ní rovněž dobře vydělat. Řeč je o chřestu. Vařený chřest býval oblíbeným pokrmem císařů a králů. A není divi. Poddaní se k němu maximálně dostali při jeho pěstování a sklizni.
Pěstování chřestu je poměrně náročné. Podobně jako u šafránu, i v případě chřestu se veškerá práce odvádí ručně, což se pak odráží na jeho prodejní ceně. Půda, ve které se chřest pěstuje, musí mít specifické podmínky. Musí být na odvodněném pozemku, být řádně prokypřená, vyživená a mít neutrální či mírně kyselé pH.
Na chřest se zároveň čeká nesmírně dlouho. Pokud se rozhodnete pro jeho pěstování, musíte počítat s tím, že se této lahodné rostliny dočkáte nejdříve za čtyři roky od výsadby.
Cena chřestu
Chřest mívá v obchodech různé ceny. Ve většině případů se ovšem bílý chřest prodává za cenu kolem 150 korun za půl kilogramu, zelený chřest pak za cenu kolem 100 korun za půl kila.
Bílý chřest je totiž na pěstování ještě náročnější. Vyžaduje specifičtější podmínky a pěstuje se v absolutní tmě. Chuťově je jemnější a hodí se spíše do polévek. Zelený chřest má pak výraznější chuť a také mnohem vyšší obsah vitamínu C. Skvěle chutná grilovaný či opečený a často se podává s holandskou omáčkou.
Zdroje: dnevno.hr, apetitonline.cz, living.iprima.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]