Paneláky se rozpadají: Už v roce 2020 měly dosloužit, hrozí kolaps?
Životnost panelových domů byla v době jejich výstavby specialisty odhadována na padesát let. Jak je tedy možné, že nám ještě stále slouží? Nehrozí náhodou, že se začnou v brzké době rozpadat? Dnešní panelové domy sice září novotou, ty starší už ale vzhledem připomínají betonové „králíkárny“. Lidé se je samozřejmě snaží zkrášlit, připlácí si za nové fasády – ovšem jak dlouho nám tyto paneláky ještě poslouží?
Co si budeme povídat, většina paneláků jak je známe, už mají téměř historickou hodnotu. Vyrostli jsme v nich, zažili v nich spoustu krásných momentů a bydlelo se nám v nich víceméně pohodlně. Jejich životnost je sice delší než se předpokládalo, opravami ji ale prodlužujeme o pár dalších desítek let. Tomu, jestli hrozí, že se nám paneláky začnou sypat na hlavu, se věnuje hned několik oborů včetně architektů.
Mohou nám sloužit ještě další stovku let
V panelových domech žijí v současnosti v Česku skoro tři miliony lidí a podle odborníků nám toto bydlení může sloužit klidně ještě další stovku let. Záleží však na tom, jak se k nim jako obyvatelé a vlastníci budeme chovat. V Česku podle odhadu stojí zhruba 80 tisíc paneláků. Největší počet jich stojí v Ústeckém kraji. Pravdou je, že nebýt těchto panelových komplexů, nemá dnes spousta lidí kde bydlet. V jednom panelákovém bytě o kompozici 3+1 se totiž dokáže zabydlet i šest lidí.
Životnost panelových domů je vysoká a podle odborníků rozhodně nehrozí, že by nám měly padat panely na hlavu. Ovšem záleží na tom, jak moc se do domu technologicky zasahuje. Nejvyšší životnost mají paneláky postavené ze stoprocentně kvalitního betonu.
Životnost domu prodlouží hlavně zateplení
Díky zateplení se daří panelákům prodloužit jejich životnost o více než desítky let. Podle Petra Plichty, vývojového pracovníka ústeckých staveb se po první energetické krizi v roce 1975 přišlo na to, že se kvůli omezenému vytápění začaly v domech tvořit plísně. Proto se rozhodlo, že se budou panelové domy zateplovat zvenku i zevnitř místo šesticentimetrové izolace osmicentimetrovou. Plichta také důrazně varuje všechny obyvatele paneláků, aby sami na vlastní pěst nezasahovali do stěnových systémů. Nosné konstrukce bytů navíc nespadají do vlastnictví majitelů bytu, ale do vlastnictví celé budovy jako takové.
Co bude, až paneláky doslouží?
To, že nám jednou panelové domy doslouží, je jasné a bude to rozhodně dřív než u běžných typů domů. Bude potřeba silných finančních prostředků, aby se domy podařilo udržet „na živu“ co nejdéle. Nevyhovující objekty ale určitě podstoupí demolici. Naprostá většina z nich ale už dnes prošla důkladnými rekonstrukcemi. Jsou důkladně zateplené, mají nová okna i moderní výtahy. Nyní se životnost jednoho panelového domu odhaduje na sto let. Dříve to bylo padesát.
Životnost paneláku závisí na majitelích
I když byla dřív životnost běžného paneláku odborníky odhadována na maximálně 50 let, je dnes spíš problémem jejich cílená likvidace než právě délka životnosti. Tu může vlastník objektu prodloužit hlavně správnou údržbou. Ovšem není panelák jako panelák. V Česku existuje několik variant panelových domů. Ty už se u nás v původním záměru téměř 30 let nestaví. Odborníci varují i před tím, abychom nezasahovali do dispozic bytu. Může to mít neblahý vliv na statiku celého domu. Větší úpravy vyžadují vysoce odborný přístup a zkušenosti. Právě nešetrné přestavby bytů mohou narušit dosud bezproblémové bydlení v panelovém domě. Většina panelových domů je však udržovaná a společenství vlastníků jednotek nebo družstva si svá obydlí hýčkají.
Zdroje: denik.cz, idnes.cz, idnes.cz/usti
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]