Paleontologové objevili zcela nový druh dinosaura. Je mnohem starší než Tyrannosaurus, ale jedno mají společné

Na území dnešní Argentiny byl objeven zcela nový druh dinosaura, který žil v období křídy před 100 až 90 miliony let. Meraxes gigas je matoucím způsobem podobný mnohem populárnějšímu tyranosaurovi. Oba dinosauři měli extrémně krátké přední končetiny, jak píše server Scitech Daily.

Meraxes gigas patřil navzdory své podobnosti s T. rexa do jiné skupiny prehistorických plazů – byl to karcharodontosaurus. Patřil do skupiny blízce příbuzné tyranosaurům. Podle vědců mu bylo v době smrti 45 let, měřil 11 metrů a vážil čtyři tuny.

Dinosauři tohoto druhu žili v křídě před méně než 100 miliony let. Na hlavách měli různé boule a zrohovatělé výstupky. Možná jejich úkolem bylo přilákat partnery. Na tomto nálezu jsou nejpozoruhodnější přední tlapy Meraxes gigas. Byly totiž velmi malé v porovnání s velikostí těla, zejména obrovské hlavy.

Meraxes gigas – příšera s krátkými tlapami

Nález fosilií dosud neznámého druhu s tak krátkými končetinami nám ukazuje, že malé tlapky nebyly doménou pouze jedné skupiny dinosaurů. Končetiny se evolučně zmenšily v nezávislých skupinách. Proč?

Vědci se dodnes snaží přijít na to, proč se mnohametrovým plazům nevyvinuly větší přední tlapy. Tento nedostatek jim nejspíš vynahrazovala obrovská hlava, kterou se okamžitě zmocňovali kořisti. Existuje hypotéza, že krátké končetiny nebyly tak docela zbytečné. Dinosaurus M. gigas je měl překvapivě svalnaté, takže je možná používal při vstávání do stoje.

Vědci také předpokládají, že malé tlapky pomáhaly při páření jedinců a při milostných námluvách.

Zdroj: scitechdaily.com