Odvážný a chytrý projekt přichází s identifikací osob podle tepu jejich srdce
Studie, kterou provedla Univerzita Karla III v Madridu společně s íránskou univerzitou Shahid Rajaee, dospěla k závěru, že srdeční tep lze využít jako biometrický nástroj k identifikaci lidí, píše se na serveru Techxplore.
Biometrie je věda, která zkoumá identifikaci lidí a zvířat pomocí biologických měřítek nebo fyzických charakteristik, například otisků prstů nebo oční duhovky. Nástroje založené na biometrii se stále častěji používají v oblastech, jako je bezpečnost, k doplnění nebo nahrazení systémů hesel a v oblasti civilní správy při registraci a poskytování dokladů totožnosti.
Nový výzkum španělských a íránských vědců přichází z možností identifikovat osoby na základě výlučných charakteristik jejich srdečního tepu. K identifikaci se používají elektrokardiogramy (EKG) a analyzuje se pět vlastností tepu. Dynamika, rytmus, barva tónu, výška a tonalita. Ze jmenovaných faktorů se získá kombinace parametrů, která je pro každou osobu jedinečná a má přesnost 96,6 %.
„Biometrická identifikace založená na záznamu srdeční činnosti se studuje již řadu let a ukázala se jako účinná. Hlavní novinkou naší práce je, že na záznam z EKG nahlížíme jako na zvukovou vlnu, kterou analyzujeme stejným procesem, jaký se běžně používá k charakterizaci hudby,“ vysvětluje Carmen Cámara, výzkumná pracovnice z oddělení informatiky na madridské univerzitě.
Některé druhy běžné identifikace mohou být díky jistým okolnostem zcela znemožněny. Například otisky prstů v případě zranění nebo dokonce amputace končetiny. Tlukot srdce je ale přítomen u všech lidí bez výjimky do poslední chvíle života. Nová metoda má ale také své minusy. Vědci se je ale snaží eliminovat.
Jedním z kritických aspektů je analýza chování systému v závislosti na různých činnostech, které člověk vykonává, jako je chůze, běh, odpočinek, fyzické cvičení nebo pobyt ve stresové situaci. Dále je třeba vzít v úvahu faktory, jako je používání kardiostimulátorů nebo účinky arytmie. Dalším faktorem, který je třeba vzít také v úvahu, je bezesporu věk. „V důsledku našeho stárnutí se signál mírně mění. To znamená, že náš systém by musel být přibližně každých pět let aktualizován,“ uvádějí vědci.
„V současné době již existují chytré náramky a hodinky, které provádějí záznam EKG, takže by stačilo na ně nainstalovat aplikaci, která využívá náš identifikační algoritmus,“ říká výzkumník Pedro Peris-López, rovněž z katedry informatiky v Madridu. Zda se nová metoda uchytí se uvidí, vše je teprve ve vývoji.
Zdroj: techxplore.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]