Vědci zjistili, že děti dokážou plakat už v děloze

Nový výzkum ukazuje, že plod se může naučit vyjadřovat svou nespokojenost tichým pláčem ještě v děloze a to již ve 28. týdnu těhotenství, napsali na webu verywellfamily.com.

Z videozáznamů ultrazvukových snímků plodů ve třetím trimestru vyplývá, že se objevily vyplašené reakce na zvuk o nízkém decibelu přehrávaný na břiše matky, projevující se plačtivým chováním, jako je otevírání úst, stlačování jazyka a několik nepravidelných nádechů, než vydechnou a opět se uklidní.

Vědci popisují, že na toto zjištění narazili při výzkumu vlivu tabáku a kokainu na těhotenství za jiným účelem. V této studii vědci sledovali reakci plodů ve třetím trimestru matek, které během těhotenství užívaly cigarety nebo kokain, na tichý zvuk přehrávaný na břiše matky. V průběhu studie zjistili, že několik plodů v reakci na toto vyrušení zřejmě začalo plakat.

Na jednom videoklipu je například vidět, jak plod ženského pohlaví v reakci na zvuk otočí hlavu, otevře ústa, stiskne jazyk a vypustí jeden krátký výdech následovaný hlubokým nádechem a výdechem. Poté plod sevře hrudník a vypustí tři rychlé výdechy doprovázené třesoucí se bradou a zvyšujícím se záklonem hlavy.

Podle vědců byla tato reakce zjištěna u 10 plodů patřících čtyřem matkám, které během těhotenství kouřily cigarety, třem, které kouřily a užívaly kokain, a třem, které nekouřily ani neužívaly kokain, což naznačuje, že toto chování není specifické pro používání tabáku nebo kokainu.

Tvrdí, že zdokumentování plačtivého chování u plodů ve třetím trimestru může mít vývojové důsledky, protože pláč je komplexní chování, které vyžaduje koordinaci různých motorických systémů. Vyžaduje také přijetí podnětu, jeho rozpoznání jako negativního a začlenění vhodné reakce.

Zdroj: verywellfamily.com