Nový výzkum ukázal, že mravenci jsou schopni odhalit rakovinu

Během výzkumu francouzských vědců z pařížské sorbonnské univerzity a Univerzity Paris sciences et lettres (PSL) bylo zjištěno, že mravenci dokážou rozlišit rakovinné a nerakovinné buňky, ale rovněž buňky ze dvou různých rakovinných linií, uvádí se na serveru Indianexpress.

Rakovinné buňky se od normálních buněk liší a mají zvláštní schopnosti, díky nimž produkující těkavé organické sloučeniny, které mohou při použití plynové chromatografie nebo umělých čichových systémů fungovat jako biomarkery pro diagnostiku rakoviny.

Není žádnou novinkou, že pro detekci těkavých organických látek produkovaných rakovinnými buňkami jsou vhodné čichové smysly zvířat. Za tímto účelem byli v minulosti cvičeni například psi. Výcvik ale trval měsíce. Například v jedné studii bylo pro výcvik dvou psů potřeba 5 měsíců a 1 531 kondičních zkoušek. Poté bylo provedeno 31 testů s 90,3% přesností.

Vědci již delší dobu také vědí o tom, že detekovat rakovinné buňky na základě pachu je schopen také hmyz. Podle zpráv, vyplývajících z nové výzkumné práce, podrobili vědci 36 mravenců třem tréninkovým pokusům. Mravenci byli umístěni do kruhové arény, kde byl zápach vzorku lidských rakovinných buněk spojen s odměnou v podobě cukerného roztoku.

V průběhu pokusů se doba, kterou mravenci potřebovali k nalezení odměny, zkracovala, což svědčí o tom, že byli vycvičeni k detekci přítomnosti buněk na základě jejich emise těkavých organických látek. To se potvrdilo, když mravenci provedli dva po sobě jdoucí paměťové testy bez přítomnosti odměny. Během výzkumu bylo zjištěno nejen to, že mravenci dokážou rozlišit rakovinné a nerakovinné buňky, ale dokázali také rozlišit buňky ze dvou různých rakovinných linií.

Ukázalo se tedy, že využití mravenců, jako biodetektorů těkavých organických látek rakovinných buněk je možné. Velkou výhodou je krátká doba výcviku a skutečnost, že se mravenci mohou snadno rozmnožovat. Tyto okolnosti činí jejich použití schůdnější než použití psů nebo jiných větších zvířat s vynikajícím čichem. Je tedy možné, že lékaři najdou v nenápadných pracantech své budoucí nenahraditelné kolegy, kteří i bez diplomů a bílých plášťů budou zachraňovat lidské životy.

Zdroj: indianexpress.com