Pokrok u léčby rakoviny. Roj nanorobotických skalpelů ničí rakovinné buňky v mozku myší, ukazuje video

Pokud jde o boj se smrtelnou rakovinou mozku známou jako glioblastom, jsou možnosti velmi omezené. Kanadský výzkumný tým nyní vyzkoušel nový přístup, jak píše web New Atlas.

Podařilo se jim obelstít rakovinné buňky, aby se zachytily na uhlíkových nanotrubičkách, a pak je rozdrtily roztočením trubiček pomocí magnetické síly. Léčba u myší zmenšila velikost nádoru a prodloužila hlodavcům život. Vědci doufají, že podobného výsledku dosáhnou i u lidí. Nádory glioblastomu rychle rostou, napadají okolní mozkovou tkáň a jsou odolné vůči chemoterapii i ozařování, takže boj s nimi je velmi obtížný.

Výzkumníci z Institutu robotiky Torontské univerzity a nemocnice SickKids napustili uhlíkové nanotrubičky částicemi oxidu železa, aby se staly magnetickými. Poté je pokryli protilátkou, která umožnila trubičkám navázat se na protein na vnější straně buněk glioblastomu. Po připojení nanotrubičky pronikly do rakovinných buněk. Aktivací magnetického pole v blízkosti rakovinných buněk se trubičky roztočily, což způsobilo spuštění vnitřní struktury buněk. Působily jako tisíce miniskalpelů, které rozřezávaly rakovinné buňky zevnitř. Způsob, jakým to provedli, můžete vidět v tomto videu.

Při testech na myších vědci pozorovali výrazné zmenšení velikosti nádorů a podařilo se jim prodloužit průměrnou délku života hlodavců. Postup je nyní třeba ještě doladit, aby mohl být testován na lidech. Ačkoli byla metoda vyvinuta speciálně pro boj s glioblastomem, podle vědců by nová technika nanobotů mohla být přizpůsobena i pro jiné typy nádorů. Práce byla publikována v časopise Science Advances.

Zdroj: newatlas.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov