Nový výzkum naznačuje, že něco tak jednoduchého, jako je šálek čaje, může pomoci v boji proti covid-19

Nový výzkum z University of Georgia v USA naznačuje, že v boji proti covid-19 může pomoci i tak jednoduchá věc, jako je šálek čaje. Čaj je celosvětově proslulý svými mnoha zdravotními účinky a virolog Malak Esseili z Centra z University of Georgia, chtěl zjistit, zda může mít vliv i na SARS-CoV-2.

Když se objevily první zvěsti o pandemii, nemusel tohoto virologa nikdo přesvědčovat o závažnosti věci, protože má zkušenosti se studiem virů. Okamžitě začal hledat způsoby, jak pomoci chránit sebe a svou rodinu. Potřeboval něco snadno dostupného a chutného, a tak se obrátil na skromný čajový lístek. Po rychlé cestě do místního obchodu s potravinami byl připraven začít s výzkumem, uvádí portál Medicalxpress.

Výsledky týmu ukazují, jak některé čaje inaktivují SARS-CoV-2 ve slinách – v některých případech až o 99,9 %. To je důležité, protože virus se infikuje a replikuje v ústní dutině a prochází orofarynxem (ústní část hltanu), než se dostane do plic. Tým testoval účinnost čaje jako nápoje i jako kloktadla, aby poskytl možnost těm, kteří nechtějí pít čaj, ale chtějí vysoce koncentrovaný výplach, který by poskytl stejné výhody jako pití šálku čaje.

Výzkumníci připravili koncentrovaný nálev k pití pomocí jednoho čajového sáčku na šálek louhovaný po dobu 10 minut, bez přídavků, jako je mléko nebo cukr. Všechny čaje snížily výskyt viru nejméně o 96 % během 10 sekund v ústech. Nejúčinnější byl černý čaj, který redukoval virus o 99,9 %.

zdroj: Medicalxpress, výzkum