Tento nápoj si dejte 30 minut před prací. Zvýší soustředění a inteligenci na 8 hodin v kuse
Mnoho z nás se po ránu cítí jako zcela přejetě a po příchodu do práce to není lepší. Většinou to řešíme kávou, jsou ale dny, kdy máme pocit, že to nestačí. V takovém okamžiku často sáhneme po energetickém nápoji. Téměř každý už slyšel o tom, že se nejedná o nic zdravého. Věděli jste ale, že na trhu jsou dostupné také přírodní varianty?
Energetické nápoje jsou v poslední době poměrně hodně diskutované především v souvislosti se záměrem vlády i odborníků regulovat jejich prodej a zakázat je mládeži pod 15 let.
Pro to existuje hned několik dobrých důvodů. Tyto druhy nápojů obvykle obsahují skutečně velké množství cukru a jak nejspíš tušíte, slazené nápoje jsou velmi často přímou cestou směrem k obezitě. Kromě toho obsahují nadbytek kofeinu a také dalších látek, které pro vyvíjející se organismus nejsou vhodné. Ani pokud jste již dospělí, není pro vaše tělo energetický nápoj žádná výhra. Podívejme se nyní na důvody, proč tomu tak je.
![Energetické nápoje nejsou pro naše tělo příliš prospěšné. Naštěstí existuje i zdravější varianta. - Techsvět Energy drink](https://techsvet.cz/wp-content/uploads/2025/01/Shutterstock_2468741921-1024x666.webp)
Energetické nápoje jsou kalorická bomba a mohou narušit fungování organismu
„Negativní účinky jsou nejčastěji spojovány s vysokým obsahem stimulačních látek a jejich kombinací, a samozřejmě také s vysokým množstvím jednoduchých sacharidů (cukrů). Energy drinky mohou potenciálně zvyšovat krevní tlak a srdeční frekvenci, podporovat stres a úzkosti, zvyšovat riziko metabolických komplikací nebo obezity, negativně působit na vznik zubního kazu a případně mohou narušit i náš spánek. Negativní účinky jsou navíc velmi zvýrazněny současnou konzumací alkoholu. V posledních letech je také velkým problémem konzumace energy drinků u dětí a mladistvých, kde negativní účinky mohou být ještě vyšší díky jejich nižší hmotnosti,“ uvedl Miloslav Šindelář z Institutu moderní výživy.
Další kontroverzí je obsah látky zvané taurin. Ta se v lidském těle přirozeně vyskytuje, s věkem ho ale ubývá. Nejnovější studie přišly s vysvětlením, že právě taurin je jednou z látek, která má potenciál zpomalovat stárnutí.
O dopadech taurinu se dlouho spekulovalo
Při experimentech se zvířaty to bylo skutečně potvrzeno. Například u stárnoucích samiček myší taurin snížil nadváhu, zmínil příznaky menopauzy a pomohl zčásti odbourat nedostatečný výkon svalů.
Dříve se mělo za to, že tato látka, která je obsažena i v energetických nápojích, člověku škodí. To ale podle všeho neplatí. „Mají spoustu problematických fyziologických účinků, ale to nesouvisí s taurinem, jeden gram taurinu je toxikologicky v pořádku,“ uvedl biolog Jan Černý.
I nadále ale platí, že energetické nápoje jsou velmi problematické z hlediska obsahu cukru a kofeinu a ve vlastním zájmu je lepší se jim vyhýbat. Pokud už něco podobného potřebujete, můžete sáhnout po některé přírodní variantě.
Přírodní energetické nápoje obsahují méně kofeinu i cukru
Na trhu je podobných limonád dostupných poměrně mnoho druhů, stejně dobrou službu nám ale udělají také mnohé nápoje, které si můžeme připravit také sami doma. Co mají společného všechny, je většinou výrazně nižší obsah kofeinu a také minimum cukru.
Většina z nich pracuje díky tomu, že obsahuje některé z následujících složek, které fungují jako přírodní stimulanty. Pojďme se na ně podívat trochu podrobněji.
- Zelený čaj: Zelené čajové lístky se vyrábějí z listů rostliny Camellia sinensis, které se vaří v páře, smaží na pánvi a suší. Šálek zeleného čaje obsahuje přibližně 28 mg kofeinu.
- Černý čaj: Černé čajové lístky, které se rovněž vyrábějí z listů rostliny Camellia sinensis, se od zeleného a bílého čaje liší tím, že se během výrobního procesu nechávají oxidovat. Díky tomu má černý čaj výraznější chuť a více kofeinu – 47 mg na šálek.
- Bílý čaj: listy rostliny Camellia sinensis se sklízejí dříve než zelený nebo černý čaj, což dodává bílému čaji jemnější chuť. Bílý čaj obsahuje 15 až 30 mg kofeinu v jednom šálku.
- Guarana: Tento přírodní stimulant pochází ze semen plodu guarany pocházejícího z Jižní Ameriky. Semena guarany obsahují čtyřikrát více kofeinu než kávová zrna.
Pro srovnání uvedeme, že jeden šálek filtrované kávy o objemu cca 250 ml obsahuje asi 140 mg kofeinu.
![Mnohé přírodní energetické nápoje obsahují jako účinnou látku zelený čaj nebo podobné přírodní složky. - Techsvět Zelený čaj](https://techsvet.cz/wp-content/uploads/2025/01/Shutterstock_2190031179-1024x666.webp)
Určit zdravou míru vám může pomoci lékař
Dále podobné drinky často obsahují také další složky, jako například bylinky nebo ovocné extrakty, které mají jak napomoci chuti, tak dodat tělu vitaminy a další zdraví prospěšné látky.
Jako u všeho platí, že všeho s mírou. Neznamená to, že pokud je některý energetický drink přírodní, je možné ho vypít zcela neomezené množství. Pokud se ale budete držet toho, že v normě je zhruba 3-5 šálků kávy denně a dodržíte přibližné množství obsahovaného kofeinu, rozhodně si takovým „povzbuzovadlem“ neuškodíte. V případě pochybností se ale určitě nebojte zeptat svého praktického lékaře. Ten vám pomůže posoudit, zda je právě pro vás daný nápoj vhodný.