Nový snímek NASA ukazuje, že Mars je opravdu krásné místo

Možná je na Marsu krutá zima, chybí tam dýchatelný kyslík a vyskytuje se tam smrtící radiace, ale Mars má nepopiratelné kouzlo. O estetickém vzhledu Rudé planety svědčí nový snímek pořízený vozidlem Curiosity NASA a kolorovaný členy týmu mise. O nových záběrech z Marsu se zmiňuje feedy.news.

Aby bylo jasno, tento snímek není věrným zobrazením toho, jak by scénu viděly lidské oči. NASA jej v tiskové zprávě popisuje jako uměleckou interpretaci vytvořenou členy týmu mise Curiosity, kteří byli ohromeni rozlehlou krajinou. Snímek je spojením dvou černobílých fotografií pořízených v různých částech vesmírného dne, které podle NASA poskytují kontrastní světelné podmínky, díky nimž vynikly různé detaily krajiny.

Tento konkrétní pohled byl tak zajímavý, že se nedal ignorovat. Curiosity proto dostala pokyn pořídit dva snímky, jeden ráno a jeden pozdě odpoledne, což 16. listopadu 2021 učinila. Do snímků pak byly přidány odstíny oranžové, modré a zelené, což týmu umožnilo „představit scénu tak, jak ji vidíme v různých denních dobách“, uvádí NASA. Modrá představuje ranní pohled, oranžová odpolední a zelená kombinaci obou.

Záběr vznikl poněkud nečekaně. Curiosity pořizuje, pomocí svých černobílých navigačních kamer, 360stupňové panorama pokaždé, když zastaví. Snímky pořízené navigačními kamerami jsou spíše užitkové a jsou pořizovány v komprimovaném formátu, aby následný přenos dat na Zemi nebyl tak náročný. Ty nádherné barevné snímky Marsu, které jsme zvyklí vídat, vytváří poté přístroj Mastcam.

Přesto si můžeme představit, že tento pohled by byl stejně působivý, kdybychom si jej prohlíželi naživo. Curiosity na tuto horu stoupá již sedm let a zdá se, že čím výš se dostává, tím je její pohled na vesmírnou krajinu úchvatnější.

Současná perspektiva roveru má skutečně co nabídnout, včetně úžasného výhledu na okraj kráteru táhnoucí se podél horizontu. Hora Mount Sharp se tyčí do výšky asi 5,5 km ze dna kráteru Gale – 154 km široké prolákliny vytvořené dávným impaktem. Podle NASA je okraj kráteru vysoký 2,3 km a je viditelný na obzoru ve vzdálenosti 30-40 km.

Na záběru vpravo uprostřed můžeme vidět zaoblené kopce nebo  v čistém středu skvrnu písečných vln, nazývanou „písky Forvie“. Zcela vpravo na snímku je Rafael Navarro Mountain, drsný skalnatý geologický útvar pojmenovaný po nedávno zesnulém členovi týmu Curiosity.

Curiosity nepřestává udivovat, přestože už je na Marsu veteránem a není tudíž nejnovější. Většinu pozornosti v těchto dnech získává vozidlo NASA Perseverance s nablýskanou sadou nových přístrojů a leteckým společníkem. Curiosity, který je na Marsu již od roku 2012, má ale stále co nabídnout.

Zdroj: feedy.news