Nový přírůstek amerického letectva. Stíhačka nové generace F-15EX. Systémy elektronického boje poskytují pilotům nevídaný přehled o situaci

F-15EX Eagle II, nejnovější přírůstek do amerického letectva, je pozoruhodný svými technologickými inovacemi a vylepšenými bojovými schopnostmi. Ačkoli to není stealth stíhačka, svým arzenálem a výkonností si získává klíčové postavení v leteckých silách.

Významným krokem pro stíhačku F-15EX byly testy provedené v listopadu minulého roku, kdy letoun úspěšně odpálil střely AIM-120 a AIM-9X. Tato úspěšná mise, provedená piloty z 96. zkušebního křídla, představovala první zkoušku schopnosti letounu efektivně a bezpečně odpalovat zbraně z těchto nových stanovišť, píše portál National Interest.

Technický pokrok F-15EX je patrný v jeho schopnosti nést až 12 střel vzduch-vzduch, což je významné zlepšení oproti předchůdcům stíhačky z doby studené války, kteří mohli nést pouze osm. Toto rozšíření je dosaženo přidáním čtyř nových raketových stanic na koncích křídel.

Dalšími testy v roce 2022 byly ověřeny možnosti letounu ve zvýšené nosnosti a bojové připravenosti.

Pokročilá avionika a senzory

F-15EX je vybavena špičkovými systémy, které značně překračují možnosti předchůdců stíhačky. Radar AN/APG-82(V)1 a integrované systémy elektronického boje poskytují pilotům nevídaný přehled o situaci a schopnost detekovat a působit proti hrozbám dříve než kdy předtím. Tyto systémy zvyšují přežití letounu v náročném bojovém prostředí a umožňují efektivnější plnění misí.

Vylepšený výkon a nosnost

S novými výkonnějšími motory a strukturálními inovacemi, F-15EX není jen rychlejší a obratnější – může nést více zbraní a paliva. To znamená, že může být stíhačka vybavena širokou škálou munice, od tradičních bomb po pokročilé vzduch-vzduch rakety, a zároveň zůstat ve vzduchu déle, což je klíčové pro dlouhé mise.

Jedním z hlavních cílů při vývoji F-15EX bylo prodloužení životnosti letounu a snížení nákladů na provoz. Použitím moderních materiálů a výrobních technik se podařilo výrazně snížit čas a náklady potřebné pro údržbu, což znamená, že F-15EX bude sloužit efektivněji a déle, než jakýkoliv předchůdci stíhačky.

F-15EX tak představuje významný skok vpřed v oblasti letecké technologie a bojového nasazení. Role není náhradou za letouny páté generace, ale jako doplněk stávající flotily a nahrazení stárnoucích modelů F-15. Uvedení stíhačky do služby zvyšuje bojové možnosti a posiluje obranyschopnost letectva. F-15EX je skutečně stíhačkou pro 21. století.

Zdroj: National Interest