Nová technologie dokáže na dálku zdokumentovat narození žraločích mláďat

Nová technologie, která dokáže na dálku zdokumentovat místo a čas narození mláďat žraloků, byla označena za „svatý grál“, který by mohl pomoci při jejich ochraně, jak píše server Metro.

Tři čtvrtiny druhů žraloků jsou ohroženy vyhynutím a ročně je kvůli jejich ploutvím zabito až 73 milionů žraloků. Žraloci mají dlouhou dobu březosti, rodí se jim málo mláďat, která dospívají v pozdním věku – to vše ztěžuje jejich ochranu. Navíc je jejich životní prostředí ohroženo a mnohé z jejich oblíbených porodních oblastí již nejsou bezpečné.

Mořští ekologové, profesor James Sulikowski z Arizonské státní univerzity a doktor Neil Hammerschlag z univerzity v Miami, proto vyvinuli zařízení, které umožňuje sledovat, kde žraloci rodí. Nová technologie, popsaná v časopise Science Advances, byla použita na žralocích písečných, kladivounech bronzových a žralocích tygřích, což jsou všechno vysoce pohyblivé druhy.

Jak technologie funguje

Vodotěsné satelitní zařízení označované jako birth-alert-tag (BAT) musí být vloženo do březího žraloka. BAT byly navrženy ve tvaru vejce o délce 6 cm a šířce 2,5 cm, s ohebnou anténou a s hmotností pouhých 42 g. Tvar a velikost byly zvoleny tak, aby usnadnily vstup do dělohy samice žraloka a zůstaly nenápadné mezi vyvíjejícími se embryi.

Elektronika je uzavřena v plovoucí syntetické pěně ve tvaru vajíčka pokryté biologicky inertním tmelem, která po vypuzení při porodu vypluje na hladinu. V tomto okamžiku se BAT přepne do vysílacího režimu a v 15sekundových intervalech vysílá zprávy, které detekuje satelitní systém ARGOS (Advanced Research and Global Observation Satellites).

Výhled do budoucna

BAT již přinesla pozoruhodné výsledky. Např. dříve se předpokládalo, že žraloci píseční rodí ve vnitrozemí, vědci zjistili, že se jim nejlépe rodí mláďata v opuštěných vracích lodí na dně oceánu. Jakmile budou objevena další stanoviště, bude se usilovat o ochranu těchto oblastí, a to buď vytvořením rezervací, nebo rozšířením oblastí, které již byly pro tento účel vyčleněny.

Pokud žraločí matky nebudou mít toto vhodné prostředí, jejich mláďata nebudou moci vyrůstat. A pokud mláďata nevyrostou, nebudeme mít žádné další žraloky a doslova se zhroutí ekosystém oceánu,‚ řekl profesor Sulikowski.

Cílem je nakonec používat zařízení po celém světě k určení oblastí, které jsou pro žraloky důležité, a zjistit, jak je chránit.

Zdroj: redakce, metro.co.uk, science.org, miami.edu, asu.edu, argos-system.org