Nová puška americké armády. Podívejte se, jak si vedla v extrémních podmínkách

V rámci programu NGSW byl vybrán nástupce karabin M4A1 a týmové karabiny M249 SAW. Mezitím byla civilní varianta nové karabiny SIG MCX-SPEAR podrobena velmi brutální zkoušce v bahně. Jak si vedla?

Karabina SIG MCX-SPEAR je civilní varianta, která se od vojenské liší v podstatě jen tím, že nemá možnost nepřetržité střelby a její střelivo je o něco slabší než vojenské, uvádí server Army Times. Bylo jen otázkou času, kdy se karabina dostane do rukou Karla z kanálu InRangeTV, kde projde slavnou bahenní lázní.

Zbraň byla podrobena dvěma testům, prvnímu se zavřeným výhozním okénkem a druhému simulujícímu případ, kdy by voják zapomněl okénko zavřít a pušku upustil do bažiny. Na záběrech je vidět, že v první fázi, tedy při ošetření karabiny blátem, kdy je na místě klapka zakrývající výhozní okénko, karabina funguje bez problémů. Jedná se o typický testovací postup.

Druhá část videa ukazuje, jak je karabina ošetřena blátem, když výhozní okénko není ničím zakryto a bláto je v přímém kontaktu se závěrem. Jedná se o záměrný test, který má zbraň znefunkčnit. Je však třeba poznamenat, že existují konstrukce, které ji mohou přežít. Nejnovější výtvor společnosti SIG Sauer mezi ně bohužel nepatří, ale možná budou další série karabin upraveny.

Můžeme pozorovat mnoho problémů s nabíjením dalšího náboje nebo vyhozením použité nábojnice a nakonec se do spoušťového mechanismu dostaly nečistoty, které zablokovaly jeho resetování. Nepomohlo ani přepnutí plynového systému do polohy „znečištěná zbraň“.

Jednou z příčin problémů může být nedostatečné působení plynu přímo na pohyblivý celek, protože SIG používá plynový systém s pístem s krátkým zdvihem umístěným nad hlavní a energie se na závěr přenáší tlačným mechanismem. Podobné problémy se vyskytly například u karabiny HK416, ale HK G36, která rovněž používá identický systém, prošla testem bez problémů, stejně jako FN F2000. V tomto případě se prachové plyny nedostanou do závěrové komory, což má své výhody i nevýhody. V případě karabiny AR-15 naopak existuje možnost, že dojde k vyfouknutí nečistot.

Zdá se, že poslední dvě konstrukce odvedly lepší práci při udržování nečistot mimo klíčové části zbraně. Pravdou je, že pokud se již něco dostane např. do oblastí odporu šroubu, selže v podstatě vše včetně slavné karabiny AK. Pouze systémy, které nepoužívají šroubování, mají šanci se opravit, a zde mluvíme o zbraních založených na zpětném rázu volného nebo polovolného závěru.

Nová armádní karabina SIG Sauer XM5 (MCX-SPEAR)

Tato karabina od společnosti SIG Sauer je svou konstrukcí velmi blízká v současnosti používané karabině M4A1, pokud jde o ergonomii. Jedná se o karabinu klasického uspořádání se sklopnou pažbou a krátkou 13palcovou (330,2 mm) hlavní o hmotnosti 3,8 kg, která je napájena zásobníkem na 20 nábojů. Karabina také používá nové střelivo ráže 6,8×51 mm známé jako .277 SIG FURY, které poskytuje vysokou počáteční rychlost střely i při krátké hlavni, ale za cenu velmi vysokého tlaku 80 000 psi, jak píše server Army Times.

Nová munice výrazně zvýší účinnost amerických vojáků na vzdálenost přes 400 m (se zaměřovacím modulem vybraným jako součást NGSW-FC) a zlepší schopnost překonávat balistické štíty. Americká armáda může nakonec objednat až 250 000 těchto karabin ve spojení s týmovou XM250. Počáteční dodávky budou prioritně určeny frontovým jednotkám, včetně jednotek nasazených v různých regionech světa, zatímco týlové jednotky budou nadále používat M4A1.

Zdroj: armytimes.com