Nová nadějná léčba plešatosti? Vědci vypěstovali lidské vlasy na myších!

Navzdory obrovskému zájmu se vědcům dosud nepodařilo najít účinný způsob, jak vypadávání vlasů zastavit, natož zvrátit. Snaha o nalezení nového způsobu, jak k tomuto estetickému problému přistupovat, nyní nabrala zajímavý směr. Podařilo se totiž přeprogramovat kmenové buňky a vypěstovat lidské vlasy na myší kůži.

Lidé se rodí se všemi vlasovými kmenovými buňkami, které kdy budou mít. Jakmile jednou zmizí, jsou pryč nadobro. Jednou z možností léčby plešatosti je transplantace vlasových štěpů. Ta je ovšem podmíněna dostatečným množstvím vlastních vlasových folikulů, neboť jejich dárcovství není možné. 

Všechno by ale mohlo být jinak! Jak uvádí server Futurism, vědci však přišli na způsob, jak vytvořit folikulotvorné kmenové buňky genetickou modifikací jiných buněk, například těch kožních. Ty se jim následně podařilo úspěšně transplantovat na myši.

Možná to zní děsivě, tato technologie by ale mohla vyřešit problém plešatosti v jeho samotném jádru. I když vše vypadá velmi slibně, je důležité poznamenat, že než bude k dispozici komerční léčba pomocí kmenových buněk, je třeba provést ještě mnoho dalších výzkumů. 

Tato technologie je tedy ještě daleko. Prozatím si plešatí lidé budou muset vystačit s alternativním řešením, jako jsou paruky nebo mikropigmentace skalpu, pokud transplantaci vlasových štěpů nelze provést. Vědci tak jedním dechem varují před podvodnými nabídkami, které v souvislosti s tímto objevem můžete zaznamenat.

Zdroj: futurism.com