Noční boj systému Gepard vs. íránský dron. Výstřely vypadají jako z laserové zbraně

Němci dodávané protiletadlové systémy Gepard jsou velmi užitečné proti řízeným střelám nebo íránským bezpilotním letounům. Vysvětlíme vám, proč v noci vypadají, jako by střílely laserové paprsky.

Ukrajinci si systémů Gepard velmi váží a žádají o jejich další dodávky. Velmi efektní efekt, který vypadá jako výstřel z laserové zbraně, je způsoben použitím střeliva obsahujícího projektily s tzv. pruhem, jak uvádí server Mil.

Jedná se o hořící část střely, která má střelci naznačit, kde dochází k zásahům. Je však třeba zdůraznit, že se jedná o nevýraznou dvojsečnou zbraň, protože protivník zároveň vidí, odkud oheň vychází.

V případě Gepardů se sice o navádění na cíl dvojice automatických kanónů Oerlikon KDA L/R04 ráže 35/90 mm s rychlostí střelby 550 ran/min každý (celkem 1100 ran/min) stará speciální radar řízení palby, ale v případě jeho selhání nebo poruchy, kdy cíl využívá systémy elektronického boje (WRE), má operátor možnost přepnout na manuální režim.

V tomto případě zpětná vazba, kterou poskytují trasovací střely, výrazně usnadňuje zásah pohyblivých cílů i s jednoduchým optickým zaměřovačem nebo bez něj, jak píše server Opera News.

Mimochodem, například většina hnacích kulometů rodiny M134 Minigun nemá vestavěná zaměřovací zařízení a palba se vede s ohledem na zásahové body vystřelených projektilů. V tomto případě je velkým pomocníkem pruhové střelivo a obvykle je například pruhovým nábojem každý pátý náboj v nábojovém pásu nebo zásobníku.

Munice Gepardu

Gepard může používat čtyři typy munice, ale na Ukrajině budou nejoblíbenější dva typy. Jedná se o HEI-T (tříštivý a zápalný se stopovací látkou), SAPHEI-T (protitankový s výbušnou náplní, stopovací a zápalnou látkou) pocházející z Norska. Dalšími možnostmi jsou striktně protitanková podkaliberní munice APDS-T se streakerem nebo FAPDS-T, jak píše web The Local.

Díky nim může Gepard bojovat s cíli na vzdálenost maximálně 4-5 km při relativně nízkých nákladech. Vzhledem k vysoké rychlosti střelby může efekt na filmech nebo zejména na fotografiích neinformovaným pozorovatelům připomínat výstřel laserového paprsku.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, ng.opera.news, thelocal.de