Nizozemci zahajují výstavbu fotovoltaické cyklostezky, aby otestovali výdrž solárních modulů

V Nizozemsku se bude stavět fotovoltaická cyklostezka. V Severním Brabantsku se začíná stavět 500 metrů dlouhý úsek solární silnice, který bude v příštích letech testován. Podobná řešení se připravují i v dalších zemích včetně Německa, jak píše server PV Magazine.

Nizozemsko jako země s malou rozlohou hledá způsoby, jak rozvíjet obnovitelné zdroje energie, aniž by obětovalo mnoho půdy. Jedním z nápadů, který by mohl umožnit rozvoj fotovoltaiky, jsou solární silnice a chodníky.

V Severním Brabantsku bude podél silnice N285 u obce Wagenberg vybudována 500 metrů dlouhá cyklostezka. Na její výstavbu bude použito přibližně 600 fotovoltaických modulů. Systém bude integrován do vrchní vrstvy asfaltu. Nová cyklostezka je pilotním projektem, jehož testování potrvá pět let.

Pětileté testy mají odborníkům umožnit především posoudit odolnost fotovoltaických modulů vůči mechanickému namáhání způsobenému přítomností chodců a cyklistů. Získané informace budou zahrnovat také náklady na údržbu infrastruktury a především energetickou účinnost fotovoltaického systému.

Mezitím byl fotovoltaický chodník instalován v Groningenu. Německo zase využívá panely jako zastřešení cyklostezky.

Zdroj: redakce, pv-magazine.com