Nevěřte všemu na sociálních sítích. Dávejte si pozor na tyto druhy podvodů

Sociální sítě jsou nejznámější a nejsnažší metodou, jak se spojit s přáteli, rodinou, známými i neznámými lidmi po celém světě. Není proto ojedinělé, že se můžete setkat s různými typy podvodníků a podvodů, které vás mohou stát nejen cenné informace, ale i peníze a pověst. Nepozorným navštěvováním podezřelých odkazů si můžete do počítače nebo telefonu stáhnout malware, díky kterému můžete přijít o všechny soubory. Bezpečnost na sociálních sítích (a celkově na internetu) není dobré podceňovat. Zde je seznam nejčastějších podvodů, se kterými se můžete na internetu setkat.

Phishing podvody

Dávejte si pozor na podvodné odkazy v chatech, e-mailech, příspěvcích nebo textových zprávách. Odkazy mohou infikovat váš počítač nebo zařízení malwarem nebo vás odkaz může přesměrovat na podvrženou webovou stránku, která zachytí vaše přihlašovací údaje. Neklikejte na odkazy zaslané neznámými osobami. Na odkazy, které obdržíte od známých osob, najeďte myší a prozkoumejte adresu URL. Neklikejte na odkaz, pokud vás přesměruje na neznámou nebo špatně napsanou webovou adresu.

Romantické podvody

Svátek zamilovaných je dnem, kdy nejen lidé projevují k protějškům náklonost, ale je i dnem, kdy hackeři nejvíce zasahují. Můžete proto dostávat flirtující přímé zprávy a žádosti o přátelství od zajímavých cizích lidí v seznamovacích aplikacích a na svých účtech na sociálních sítích. Podvodníci nepotřebují malware a phishingové odkazy, aby vás připravili o peníze, když jim stačí staré dobré sociální inženýrství. Vyvarujte se sdílení osobních údajů s cizí osobou, která s vámi naváže online konverzaci. Z žádného důvodu jim neposílejte peníze, ani se blíže nesvěřujte o vašem původu, bydlení a jiných informací, co by vás mohli kompromitovat.

Falešné nabídky práce

Všimli jste si na Facebooku nabídky práce, která zní příliš dobře na to, aby to byla pravda? Vůbec na nereágujte na takový příspěvek přímo na sociální síti. Přejděte přímo na webové stránky společnosti, kde je daná pracovní nabídka k dispozici, a požádejte o ni. Podvodníci s nabídkami práce obvykle instruují potenciální oběti, aby vyplnily webové formuláře se svými osobními údaji. Podvodník pak tyto informace použije k vydávání se za někoho jiného nebo ke krádeži identity.

Podvodné kvízy a hry

Stejně jako v případě příspěvků na sociálních sítích jsou i odpovědi na osobnostní kvízy typem informací, které mohou sloužit k vytvoření hesla nebo zodpovězení bezpečnostních otázek. Aby podvodníci nezískali žádné z těchto informací, doporučuje se neúčastnit se kvízů nebo lhát, když odpovídáte na otázky.

Charitativní podvody

Dávejte si pozor na falešné žádosti o charitu, zejména na ty, které jsou zaměřeny na významné události, jako je válka na Ukrajině, COVID-19 a další katastrofy. Každý si může založit charitativní stránku a i přes dojemná vyprávění lhát. Nedejte na první pohled a důkladně si stránku s danou charitou prověřte. Po odeslání finančí pomoci si nemůžete být jisti, zda-li spolu s financemi neposíláte i citlivé informace, jež mohou být využity proti vám.

Falešné investiční podvody

Podvodníci mohou za malou investici slíbit obrovský výnos a zmizet, když je čas zaplatit. Nikdy neposílejte cizím lidem peníze online.

Žádosti o spolupráce s fiktivní značkami

Každý začínající influencer dostává na Instagramu příval spamů s nabídkou platby za propagaci produktu. Některé nabídky mohou být legální, ale mnoho zpráv může obsahovat podvodné odkazy. Pokud máte zájem o spolupráci s nějakou značkou, požádejte manažera značky, aby vás kontaktoval prostřednictvím videochatu, a ujistěte se, že mluvíte s legitimní společností. Finanční dohodu si nechte vypracovat písemně a před podpisem si najměte právníka, který ji prověří.

Neplaťte si umělé lajky a sledující

Podvodník vás může požádat o zaplacení symbolického poplatku výměnou za balíčky lajků nebo sledování a poté, co mu zašlete finanční údaje, vám ukradne finanční data. Své publikum si budujte organicky a platební údaje držte mimo dosah podvodníků.

Zdroj: Redakce, PCmag