Nestandardní řešení ochrany před ukrajinskými drony. Klece chrání těžký plamenomet TOS-1A
Rusové opět využívají nestandardní řešení ochrany své vojenské techniky před ukrajinskými drony. Na internet se dostaly fotografie, na nichž je vidět raketový systém TOS-1A opatřený kovovou klecí. Takové prvky byly již dříve použity na ruských tancích.
Na neobvyklou ochranu raketového dělostřeleckého systému TOS-1A upozornil server The War Zone. Podobné řešení bylo možné vidět například na tancích T-62 nebo T-80. Rusové dokonce přišli s nápadem na sériovou výrobu ochranných kovových klecí. Nápad vyvolal řadu kontroverzí, protože kovové klece často měnily ruské tanky v „pojízdné hroby“. Ztěžovaly vystupování ze stroje a v některých případech způsobovaly problémy s vysílačkami, protože přes klece docházelo ke zkratům v anténním obvodu.
Rusové sahají po kovových klecích
Klece jsou nepoužitelné proti protitankovým řízeným střelám a jiné výkonné munici, ale mohou například poskytnout určitou úroveň ochrany proti malým bombám shazovaným komerčními drony. Právě s tím Rusové provozující systémy TOS-1A s největší pravděpodobností počítají. Jedná se o jednu ze zbraní, které Kreml používá na Ukrajině a které poskytují výkonnou palebnou podporu. Z tohoto důvodu je také na seznamu prioritních cílů Ukrajinců.
TOS-1A je samohybný vícekanálový raketomet namontovaný na podvozku tanku T-90 nebo T-72. Zbraň používá termobarické střely, proto je často označována jako těžký plamenomet. Způsobuje efekt podobný miniaturní jaderné náloži, pouze bez radiace. Při útoku v epicentru dosahuje teplota až 3000 stupňů Celsia, což způsobí, že se vše v nulové zóně jednoduše vypaří a veškerý okolní kyslík se spotřebuje, jak píše server Army Recognition.
Systém je určen mimo jiné k palebné podpoře pěchoty a tanků, bojového personálu, ničení lehkých transportérů a obrněných vozidel nebo ničení opevnění. TOS-1A má dosah 600 m až 6 km. Jeho 24 odpalovacích zařízení neřízených střel ráže 220 mm, z nichž každá obsahuje 45 kg termobarické trhaviny, umožňuje vypálit plnou salvu za pouhých šest sekund. Celková plocha pokrytí na větší vzdálenost plnou salvou není menší než 40 000 m².
Zdroj: redakce, thedrive.com, armyrecognition.com